- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 1699
- Dodano: 2020-08-04 / 14:22
- Komentarzy: 0
Rusza przebudowa świetlic wiejskich i ośrodków kultury w ramach PROW
Ponad 18 milionów złotych zostanie wydanych na modernizację, przebudowę bądź doposażenie świetlic wiejskich czy domów kultury w gminach województwa opolskiego. Dofinansowanie na ten cel, przekazane przez marszałka województwa opolskiego, pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Właśnie podpisano umowy.
Dzięki unijnym pieniądzom w województwie opolskim przebudowane zostaną domy kultury i świetlice wiejskie. Już podpisano umowy z 24 beneficjentami - z 19 samorządami gmin oraz 5 instytucjami kultury. Dofinansowanie tych projektów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniesie 8,5 miliona złotych. A na uwolnienie pieniędzy czeka jeszcze jeden projekt na ponad 2 mln zł.
Jak zaznacza marszałek województwa Andrzej Buła, te wiejskie instytucje kultury w przyszłości powinny poszerzyć swoją działalność, m.in. o całodzienne wsparcie dla seniorów.
- Zawsze podkreślam, że nasze społeczności wiejskie potrafią korzystać z funduszy europejskich. To doświadczenie związane z odnową wsi sprawiło, że wiedzą, jak inwestować w swoje otoczenie. Podpisane dziś umowy to bardzo konkretna radość dla wszystkich. Istotna ich część to inwestycje w budynki, ale mam nadzieję, że po remoncie będzie tam tętniło życie. Bardzo jest ważne stworzenie miejsc, w których chcą spędzać czas ludzie zarówno młodzi, najmłodsi, jak i nieco starsi - podkreśla.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie Tadeusz Bezwerchny cieszy się, że remontu doczeka się duża i mniejsza sala. - Będziemy, jak dotychczas, organizować spotkania. Większość środków unijnych pokazała, że nasze miejscowości i wioski są coraz ładniejsze. To jest nasza druga duża inwestycja. Wcześniej budynek przeszedł termomodernizację, a dodatkowo wyremontowaliśmy jedenaście świetlic i oddaliśmy je dla mieszkańców - mówi.
Jarosław Szóstka, zastępca burmistrza Prudnika podobnie jak poprzednik, cieszy się z unijnej dotacji. - Ośrodek w Szybowicach doczeka się remontu. To oznacza szerszy wachlarz naszej oferty. Dziś widzimy powolny rozpad życia społecznego, musimy stawać się bardziej atrakcyjni. Takie programy, jak ten związany z rozbudową, jest odpowiednim kierunkiem - dodaje Jarosław Szóstka.
Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz nie ukrywa, że skorzystała z kolejnego programu z unijnego. - Nasza polska wieś bardzo się zmienia. Mieszkańcy Roszkowic bardzo oczekują tej inwestycji. Czekamy na zmianę budynku, ale co ważne, również zmieni się oferta. Chcemy stworzyć w tym miejscu ofertę biblioteczną, poszerzyć dostęp do wirtualnego świata - dodaje burmistrz.
A zastępca burmistrza Kluczborka Roman Kamiński podkreśla znaczącą zmianę, jaką będzie można zastać po remoncie. - Przeznaczamy pieniądze na remont świetlic wiejskich. W Kraskowie można spodziewać się znaczącej zmiany budynku. Będziemy nie tylko remontować, ale również wyposażać - dodaje.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.