Przycinanie oraz nawożenie
W sierpniu należy pamiętać o przycinaniu przekwitłych kwiatostanów roślin, takich jak na przykład: liliowce, szałwie, kocimiętki, irysy, juki. Dzięki takiemu zabiegowi można zapobiec wytwarzaniu się nasion i poprawić stan wizualny ogrodu. W tym okresie należy również pamiętać o nawożeniu roślin przy użyciu nawozów zawierających w składzie azot. Wszelkie niezbędne preparaty, w tym nawozy i środki ochrony roślin można zakupić u producenta marki Target. Sierpień to także ostatni czas na cięcie krzewów oraz żywopłotów.
Rozmnażanie roślin
W sierpniu można także zebrać nasiona kwiatów jednorocznych i rozmnożyć byliny. W tym okresie dzieli się i przesadza te byliny, które już ukończyły kwitnienie (fiołki motylkowate, smagliczek skalnych, omiegów kaukaskich, ubiorków wiecznie zielonych, karmnika ościstego, rogowicy, barwników, zawciąga, macierzanki, czy astrów alpejskich. W drugiej połowie sierpnia radzi się dzielić piwonię. Poleca się także w tym czasie przygotować sadzonki pędowe barwinka, rozchodników i bluszczu pospolitego.
Pielęgnacja trawnika
W sierpniu troską należy otoczyć także trawnik, w szczególności, jeśli trwają susze. Trawę trzeba podlewać nawet codziennie, zwłaszcza po południu, gdyż to właśnie o tej porze słońce grzeje bardzo intensywnie, przez co może dochodzić do poparzenia źdźbeł trawy i odparowania nawet do 40 procent wody, która nie przedostanie się do korzeni. Trawnik wymaga obfitego podlewania, woda powinna móc dotrzeć na głębokość 10-15 cm. Warto także pamiętać o regularnym koszeniu trawy, jeśli jest pora sucha, należy zostawić minimum 6 centymetrów wysokości źdźbeł, gdyż za krótko przycięta trawa będzie o wiele gorzej znosiła porę suchą. W trakcie bardzo upalnych dni można także zostawić świeżo skoszoną trawę na powierzchni trawnika, aby uzyskać wyższą wilgotność podłoża. Od razu po skoszeniu powinno się zasilić i podlać trawnik.
Jakie warzywa można wysiać w sierpniu?
Na początku sierpnia poleca się sadzić rośliny do warzywnika z rozsady, aby uzyskać zbiór jesienny. Po zebranych już warzywach w uzyskane wolne miejsca, można zasiać takie warzywa jak: sałatę, roszponkę czy rzodkiewkę. Należy jednak wcześniej bardzo dokładnie oczyścić glebę, pozbywając się resztek roślin i chwastów. W ten sposób zniweluje się ryzyko rozwoju grzybów takich jak: mączniak czy szara pleśń, które rozwijają się często na resztkach wiosennych roślin i mogłyby zaszkodzić zasadzonym warzywom.
Jakie warzywa i owoce zbiera się w sierpniu?
Sierpień jest miesiącem, w którym ogrodnicy zbierają swoje plony wśród owoców i warzyw. W tym okresie gotowe do zbioru są między innymi ziemniaki. Jeśli na liściach pojawią się żółte plamy, będzie to oznaka, iż można już wykopywać bulwy. Innymi warzywami, które dojrzewają właśnie w sierpniu, są: pomidory, papryka, cukinia, ogórek, fasola, kalafior. W sierpniu ogrodnicy uzyskują również zioła, które można zasuszyć i przechowywać później w szczelnych pudełkach.
Pielęgnacja oczka wodnego
Jeśli w przydomowym ogródku znajduje się oczko wodne, należy pamiętać także o jego pielęgnacji. Ryby należy dokarmiać i usuwać na bieżąco zalegający, niezjedzony przez nie pokarm. Rośliny wodne należy przeglądać i usuwać ich martwe liście oraz przekwitłe kwiaty. Filtry powinny zostać oczyszczone.