- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 5749
- Dodano: 2020-08-21 / 19:04
- Komentarzy: 17
Bez maseczki zakupów nie zrobisz - sklepy wydają oświadczenia
Mimo że liczba nowych zakażeń utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie, w dalszym ciągu wielu z nas kwestionuje konieczność zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Sklepy natomiast po kolei oświadczają, że nie będą obsługiwać osób z odsłoniętymi ustami i nosem.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przedłużyło obowiązek zasłaniania ust i nosa m.in. w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych czy na targowiskach.
W myśl tych zasad, sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta, który nie przestrzega obowiązujących zasad sanitarnych (chodzi głównie o konieczność zasłonięcia ust i nosa) ze względu na bezpieczeństwo. Bardzo często zdarza się, że to właśnie obsługujący nas nie przestrzegają tych zasad i wtedy warto wiedzieć, że zasada ta działa w dwie strony. Gdy maseczki nie ma sprzedawca, mogą reagować klienci. Należy dodać, że od egzekwowania prawa jest policja i straż miejska, interweniować może też inspekcja sanitarna.
Duże sieci handlowe zaczęły już wydawać stosowne oświadczenia, by zwrócić uwagę klientów, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nadal obowiązuje, o czym bardzo często nie pamiętamy.
- Szanowni Klienci, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. Rozdział 3, par. 24 zasłanianie ust i nosa na terenie sklepu IKEA jest obowiązkowe. Osoby nie stosujące się do tego wymogu, poza osobami zwolnionymi na mocy obowiązujących przepisów prawa, nie będą obsługiwane. Dbajmy o siebie nawzajem - czytamy w oświadczeniu IKEA opublikowanym kilka dni temu na Facebooku.
- Z odmową obsługi mogą się spotkać klienci, którzy nie zakrywają ust i nosa w sklepach Tesco. W Tesco stosujemy się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, a pracownicy sklepów otrzymali informację, że powinni reagować na brak zasłaniania ust i nosa przez klientów, prosząc ich uprzejmie o spełnienie wymogu - poinformowało TVN24 biuro prasowe sieci.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem zasłaniać ust i nosa nie muszą dzieci poniżej 4 roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu np. całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, a także niepełnosprawności intelektualnej - z zapisów zniknął punkt pozwalający na niezakrywanie ust i nosa przez osoby, które twierdzą, że nie pozwala im na to stan zdrowia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neo: Napisała postów [2106], status [Szycha]
Noszenie maseczki opuszczonej pod nos lub pod brodę jest tak samo debilne, jak paradowanie w majtkach ale z fajfusem wyciągniętym na wierzch (mężczyźni) lub ze stanikiem noszonym pod cyckami (kobiety).