- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 8079
- Dodano: 2020-09-13 / 10:43
- Komentarzy: 21
Opolskie liderem Polski wśród...bezpłatnego przekazywania Kościołowi gruntów rolnych
Przez blisko 30 lat Kościół katolicki na tzw. ziemiach zachodnich nieodpłatnie otrzymał od państwa -reprezentowanego przez wojewodów - 76 244 ha ziemi rolnej. Jak się okazuje, województwo opolskie jest liderem w tym "rozdawnictwie".
Kościół katolicki w Polsce jest największym właścicielem gruntów w kraju, nie licząc Skarbu Państwa. Z danych Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że pod koniec 2014 roku polskie kościoły i związki wyznaniowe posiadały działki stanowiące 0,44% całej powierzchni naszego kraju, a do dziś liczba ta znacząco wzrosła. Preferencyjne stawki podatkowe dla Kościoła katolickiego sprawiają, że prowadzony przez niego obrót ziemią nie przynosi państwu korzyści. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kościoły są bowiem zwolnione z opodatkowania niegospodarczej działalności statutowej.
- Według raportu stowarzyszenia SOISH, którego misją jest monitoring relacji państwa z kościołami, od 1 stycznia 1992 r. do 30 czerwca 2019 r. Kościół katolicki na tzw. ziemiach zachodnich nieodpłatnie otrzymał od państwa -reprezentowanego przez wojewodów - 76 244 ha ziemi rolnej, co stanowi równowartość ziemi posiadanej przez około 1000 średnich gospodarstw rolnych - czytamy w interpelacji do ministra spraw wewnętrznych i administracji złożonej przez Beatę Maciejewską, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy.
- Ciekawe informacje przynosi odpowiedź z Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na moją interpelację dotyczącą oddawania ziemi Kościołowi. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że poza niesławną już Komisją Majątkową, Kościół Katolicki w Polsce ma drugie źródło dostępu do darmowych nieruchomości, które reguluje ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. I w odróżnieniu od zwrotów dokonywanych przez Komisję, ta ustawa pozwala przekazać Kościołowi majątek, który nigdy do niego nie należał - komentuje z kolei posłanka Anita Kucharska.
Posłanka zaznacza przy tym, że przekazanie gruntów następuje tylko na podstawie decyzji wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. W ciągu ostatnich 10 lat najwięcej ziemi Kościołowi przekazało województwo opolskie (1904 ha), a najmniej śląskie (232 ha).
Otrzymaną na własność ziemią Kościół może swobodnie gospodarować. Co ciekawe, niektóre parafie sprzedają otrzymaną ziemię i występują o kolejne działki (jednak stwierdzenie to opiera się na doniesieniach medialnych). Kościoła nie obowiązują bowiem ograniczenia w obrocie ziemią, które Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w 2016 roku.
Przypomnijmy, że jednym z ostatnich głośnych przekazań ziem na poczet kościoła było przekazanie w trybie bezprzetargowym, z 90-proc. bonifikatą dwóch działek przy ul. Wygonowej o łącznej powierzchni 41 arów. Ratusz wycenił je na ponad 470 tys. zł, zatem księża za ziemię mieli zapłacić 47 tys. zł.
Do tematu wrócimy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2716], status [Szycha]
Spalić to