- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1925
- Dodano: 2020-09-12 / 08:44
- Komentarzy: 6
Dwumetrowa makieta kroszonki stanęła w holu Urzędu Marszałkowskiego
Promuje region niemal na wszystkich imprezach wystawienniczo-targowych, zawsze wzbudzając zachwyt i zainteresowanie. W holu Urzędu Marszałkowskiego stanęła dwumetrowa makieta opolskiej kroszonki.
Makieta została uroczyście przekazana przez Muzeum Wsi Opolskiej w przededniu Europejskich Dni Dziedzictwa. Takie ogromne kroszonki staną także w Gogolinie, Ozimku, Kolonowskiem i Łubnianach. Wszystkie zostały ozdobione tradycyjnym wzorem przez twórczynie ludowe. To początek promocji lokalnej, ale znanej na całym świecie tradycji. Celem jest, aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tę opolską jej makietę ozdobiła młoda twórczyni, Agnieszka Okos.
Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza mówi, że kroszonka to pomnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego. - Chciałbym żeby ten pomnik był bardziej obecny w przestrzeni naszego województwa, stąd przekazujemy do kilku miejsc te ogromne makiety. Miały być one przekazane w czasie świąt wielkanocnych, jednak sytuacja spowodowała, że robimy to dzisiaj. Ale to też jest dobry czas, bo robimy to w przededniu Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli szczególnych obchodów pamięci o naszej tożsamości - dodaje.
Marszałek Andrzej Buła mówi, że niezwykle ważne jest poczucie przynależności do tradycji, do historii, a opolska kroszonka jest takim istotnym elementem tej tradycji naszego regionu. - Cieszę się, że Muzeum Wsi Opolskiej jest dobrym duchem i organizatorem przedsięwzięć, które temu tak dobrze służą - podkreśla marszałek.
Wielkie makiety będą zdobić opolskie miejscowości, ale marzeniem twórców ludowych i samorządu województwa opolskiego jest to, aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ponad rok temu sam wzór opolski wraz z kroszonką i tradycją wodzenia niedźwiedzia, dzięki pracy pasjonatów, znalazły się już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wtedy sygnatariuszami wniosku byli m.in. twórcy ludowi oraz panie z inicjatywy Opolskie Dziouchy.
Kroszonka, przekazana urzędowi marszałkowskiemu, przez najbliższe miesiące będzie stała w holu, na Ostrówku. - Docelowo stanie na skwerze przy naszych budynkach przy ulicy Hallera, gdzie mieszczą się departamenty merytoryczne urzędu, które odwiedza bardzo wiele osób - mówi marszałek Andrzej Buła i podkreśla, że tam będzie jeszcze bardziej widoczna i będzie się wspaniale prezentować.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KubaXY: Napisał postów [3344], status [Szycha]
Lepsza kroszonka, niz pomnik zabojcy ponad 100osob w Smolensku. Tylko z ta kroszonka troche nie w czas