- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4610
- Dodano: 2020-09-20 / 17:02
- Komentarzy: 16
Coraz mniej mieszkańców - niekorzystny trend na Opolszczyźnie
Choć władze województwa opolskiego realizowały programy proludnościowe, to jednak sytuacja demograficzna regionu nie uległa istotnej poprawie - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli.
Głównym celem kontroli było sprawdzenie czy jednostki samorządu terytorialnego skutecznie przeciwdziałają depopulacji regionu. Jak informuje NIK - stan ten świadczy o ograniczonej możliwości wpływu samorządu województwa na funkcjonujące w społeczeństwie wzorce dzietności. Wynika to głównie z występowania istotnych barier, w tym związanych ze strukturą demograficzną i ukształtowanymi wzorcami kulturowymi współczesnego modelu rodziny, których przezwyciężenie wykracza poza możliwości samorządu terytorialnego. Dlatego zdaniem NIK, działania wzmacniające potencjał demograficzny powinny być podejmowane w ramach kompleksowej i długofalowej polityki społecznej, konsekwentnie realizowanej zarówno na poziomie kraju, jak i poszczególnych regionów. Bez takich działań nie uda się odwrócić negatywnych trendów demograficznych.
Opolszczyzna jest najmniejszym regionem w kraju pod względem powierzchni oraz najmniej licznym (986,5 tys. mieszkańców na koniec 2018 r.), wobec tego jest regionem szczególnie podatnym na zmiany liczby ludności w wyniku ruchu naturalnego (urodzenia, zgony) oraz wędrówkowego (migracje). Zdaniem demografów jest także regionem, w którym kumulują się negatywne zjawiska ludnościowe typowe dla całego kraju. Obserwowane tu od ponad ćwierćwiecza niekorzystne zmiany w sytuacji demograficznej powodują ciągły spadek liczby mieszkańców - tylko w latach 2010-2018 o ponad 30 tys. osób. Jedną z tego przyczyn jest niska wartość współczynnika dzietności, który w latach 2000-2018 kształtował się na poziomie 1,2. Trend ten w dłuższej perspektywie nie może zagwarantować zatrzymania oraz odwrócenia negatywnych zjawisk demograficznych.
NIK skontrolowała realizację działań mających na celu przeciwdziałanie temu niekorzystnemu procesowi oraz weryfikację ich skuteczności (Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta Opola oraz Urząd Miejski w Nysie). Skontrolowano także realizację projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO) i nadzór nad ich realizacją, za co odpowiadały Instytucja Zarządzająca oraz Instytucja Pośrednicząca (Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu).
W ocenie NIK, jednostki samorządu terytorialnego województwa opolskiego aktywnie przeciwdziałały spadkowi populacji w regionie. W przypadku Samorządu Województwa Opolskiego przeznaczono ponad 360 mln euro na realizację Programu Specjalnej Strefy Demograficznej w województwie opolskim do 2020 roku "Opolskie dla Rodziny" (głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020). Urząd Miasta Opola realizował Program "Opolska Rodzina", a Urząd Miejski w Nysie m.in. bon wychowawczy 500+. Powyższe inicjatywy umożliwiły poprawę warunków życia mieszkańców na każdym jego etapie, jednak nie doprowadziły dotychczas do odwrócenia negatywnych trendów demograficznych, w tym w szczególności do wzrostu poziomu dzietności.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dontomasso: Napisał postów [4461], status [VIP]
a ponoc po powiekszeniu opola mialo byc tak fajnie. opolskie to jeden wielki niewypal. podzielic na wschod od odry do slaskiego a na zachod do dolnoslaskiego i po problemie