- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1721
- Dodano: 2020-09-24 / 17:41
- Komentarzy: 0
Opolscy policjanci pokazywali jak "świecić przykładem"
"Świeć przykładem - bądź widoczny" to czwarta edycja ogólnopolskiej akcji skierowanej do pieszych. Jej celem jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.
Niekorzystne warunki atmosferyczne i wcześnie zapadający zmrok, powoduje że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, korzystanie z drogi, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.
- W tym roku kładziemy główny nacisk na to, by z tych elementów odblaskowych korzystać w prawidłowy sposób. Nie chowamy ich do kieszeni, nosimy na rekach, na nogach jeśli ktoś ma ochotę, również na plecakach. Musimy być widoczni jako piesi. Korzystając z odblasków jesteśmy dla kierowców widoczni z odległości ponad 100 metrów. Warto nie tylko nosić odblaski w sytuacji prawnie wymaganej, ale również w miejscach gdzie nie zawsze oświetlenie jest wystarczające - informuje sierż. szt. Przemysław Kędzior z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
35 wypadków z czego 4 osoby poniosły śmierć to statystyka wypadków z udziałem pieszych w ostatnim roku w województwie opolskim. Do głównych przyczyn takich zdarzeń zalicza się przede wszystkim nieostrożne wejście na przejście dla pieszych. - Warto pokusić się o analizę, że jeśli te osoby wchodzące na przejście byłyby lepiej widoczne, kierowcy mogliby szybciej zareagować - słyszymy.
Za niekorzystanie z elementu odblaskowego poza obszarem zabudowanym po zmroku grozi mandat między 20 a 500 złotych.
Pamiętajmy!
Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).
Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.