- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2337
- Dodano: 2020-10-06 / 14:35
- Komentarzy: 0
Mniejszość Niemiecka zadba o swój język dzięki nowemu projektowi
Nowy projekt Mniejszości Niemieckiej o nazwie LernRAUM.pl to platforma świadcząca różnego rodzaju warsztaty i spotkania w języku niemieckim.
Projekt "LernRAUM.pl" i jego lokalizacje mają być miejscem, w którym zwłaszcza przedstawiciele mniejszości niemieckiej w przyjemnej atmosferze mogą doskonalić swoje umiejętności językowe. W Polsce, w miejscach gdzie zamieszkują przedstawiciele mniejszości niemieckiej, oferuje się kursy, seminaria, warsztaty w języku niemieckim, które prowadzą sprawdzeni i doświadczeni wykładowcy oraz nauczyciele i wolontariusze z Polski, a także z Niemiec czy innych krajów niemieckojęzycznych.
- Kiedy powstała Mniejszość Niemiecka to musiała się odnaleźć. Staramy się o naukę języka niemieckiego od samego początku istnienia Mniejszości Niemieckiej. Wiemy, że w szkołach odbywa się ta nauka rzadko. Projekt LernRAUM odpowiada na zapotrzebowanie tego środowiska. Projekt ten łączy naukę języka z zyciem codziennym i mam nadzieję, że pomoże nam odbudowywać znajomość tego języka pośród członków Mniejszości Niemieckiej - mówi Bernard Gaida - Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
- Cieszę się, że Niemieckie Towarzystwo Oświatowe może współfinansować ten projekt. Język niemiecki to nie tylko język, którym mówi się w Niemczech. To język kultury używany także w Austrii, Belgii czy Szwajcarii. Zapominamy, że w Polsce język niemiecki był zawsze obecny. Zła passa tego języka i złe skojarzenia są spowodowane doświadczeniami II Wojny Światowej - mówi Waldemar Gielzok - Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.
Joanna Hassa - koordynatorka projektu mówi, że w ramach ogólnopolskiego projektu zbudowano już 22 lokalizacje w całej Polsce, gdzie odbywają się zajęcia językowe, szkolenia i warsztaty. W powiecie opolskim można odbywać kurs w 8 powiatach. 8 kolejnych lokalizacji jest w województwie śląskim, a pozostałe lokalizacje są rozłożone na kolejne części Polski.
Projekt jest realizowany przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na rzecz budownictwa i ojczyzny na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.