• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2591
    • Dodano: 2020-10-08 / 13:51
    • Komentarzy: 0

    Hybrydowa inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej

    (Fot. Dżacheć)

    Z uwagi na stan epidemiczny uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 odbyła się na Politechnice Opolskiej w sposób hybrydowy: przy udziale wąskiego grona gości w auli i szerokiego przed komputerami.


    6 tysięcy studentów i blisko 500 nauczycieli akademickich oficjalnie rozpoczęło w czwartek, 8 października rok akademicki 2020/2021. Ze względu na pandemię COVID-19 uroczysta inauguracja przebiegła w zupełnie innej formie.

    - Dzisiaj inaugurujemy nowy rok akademicki, w którym będziemy musieli zmierzyć się nie tylko z codziennymi trudnościami w pracy dydaktycznej i naukowej, ale przede wszystkim będziemy musieli zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo w czasie pandemii. Jednak niezależnie od okoliczności należy pamiętać, że uczelnie muszą dostarczać realną wartość, tworzyć wspólnie z liderami biznesowymi programy studiów, popularyzować wyniki swoich prac naukowych i być centrum wymiany z otwartymi szeroko drzwiami dla wielu idei, myśli i poglądów. Taka też ma być Politechnika Opolska - podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

    - W ciągu minionego roku nasi naukowcy pracowali bardzo intensywnie, dzięki czemu ze spokojem możemy oczekiwać pierwszej ewaluacji wg nowych zasad, zapewniającej nam utrzymanie statusu politechniki. Chciałbym także zaznaczyć, że nasza uczelnia zrealizowała wszystkie wymogi związane z wejściem w życie nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - dodaje rektor.

    - Nasza praca, jako naukowców, składa się z trzech obszarów. Pierwszy to dydaktyka, drugi to realizowanie badań naukowych, których efektem są publikacje naukowe np. w prestiżowych światowych czasopismach. Trzeci aspekt naszej pracy to aplikowanie po granty naukowe - wylicza prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

    - W minionym roku pracownicy politechniki opublikowali 367 artykułów naukowych i referatów konferencyjnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aż 34 autorów w minionym roku opublikowało 200 pkt publikacje, gdzie rok wcześniej było ich tylko 10. Naukowcy nasi uzyskali 11 patentów i realizowali 17 grantów, w tym 11 pozyskanych z Narodowego Centrum Nauki, 3 projekty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz 2 projekty z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i 1 z MNISW. Pod względem aplikacyjnym miniony rok akademicki był wyjątkowy. Nasi pracownicy złożyli aż 87 wniosków projektowych - zauważa prof. Grzegorz Królczyk.

    W rozpoczynającym się właśnie roku akademickim, uczelnia przede wszystkim chce wzmocnić swoją współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. - Planujemy to realizować poprzez rozwój kształcenia ustawicznego dla osób aktywnych zawodowo oraz poprzez zwiększenie liczby realizowanych projektów, prac badawczych i ekspertyz na potrzeby gospodarki i przemysłu - zapowiada dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

    Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 na Politechnice Opolskiej odbyła się w auli na Wydziale Budownictwa i Architektury. Po raz pierwszy w historii uczelni, ze względu na pandemię COVID-19 ograniczono liczbę gości w auli do minimum, a uroczystość transmitowano w internecie.

    Jak zaznacza dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, pandemia nie miała wpływu na wyniki rekrutacji, które utrzymały się na takim samym poziomie. - W tym roku przyjęliśmy ponad dwa tysiące studentów, w tym ponad 100 zza granicy. Największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka, logistyka, a także fizjoterapia, architektura, ekonomia i lotnictwo i kosmonautyka. Wśród studentów pierwszego roku jest także sporo pań, bo blisko 600 - wylicza dr Anida Stanik-Besler.

    Prof. Tomasz Boczar, pierwszy zastępca rektora zapewnia, że uczelnia wprowadziła szczegółowe
    procedury bezpieczeństwa by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. - Przy wejściach do uczelnianych budynków są płyny do dezynfekcji rąk, obowiązuje także nakaz noszenia maseczek. Specjalne wytyczne wprowadziliśmy także w naszych akademikach, obowiązuje m.in. zakaz odwiedzin, studenci zostali zakwaterowani pojedynczo - informuje prof. Tomasz Boczar.




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".