- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 12947
- Dodano: 2020-10-18 / 15:57
- Komentarzy: 4
Jezioro Nyskie wypełnione jest w 85 procentach. Rozpoczęto odpływ wody
(Fot. Widok na Zbiornik Nysa z godz. 8:00. Maciej Zych | ZYCH Photography )
Zbiornik mieszczący niemal 100 milionów ton wody groził "przelaniem". Konieczne było zwiększenie odpływu ze zbiornika Nysa.
To pierwszy raz, kiedy woda dotarła do granic przelewu bocznego, który znajduje się w rejonie Białej Nyskiej. W sytuacjach alarmowych jest to miejsce, którędy musi znaleźć ujście nadmiar wody ze zbiornika nyskiego. Aktualnie zbiornik Otmuchów wypełniony jest w 80%, zbiornik Nysa posiada 85% wypełnienia. Oba zbiorniki spełniły swoje zadanie. Zwiększenie odpływu na zbiornikach jest niezbędne ze względu na konieczność zachowania wystarczającej rezerwy powodziowej. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.
- Od godziny 8 rano rozpoczął się zwiększony odpływ ze zbiornika Nysa z 70 m3/s , etapami zwiększany jest do maksymalnej wartości 150 m3/s, do odwołania. Odpływ ze zbiornika Otmuchów został zwiększony z 30m3/s do 70 m3/s, również do odwołania.
Zwiększenie odpływu na zbiornikach jest niezbędne ze względu na konieczność zachowania wystarczającej rezerwy powodziowej. Wszystkie zbiorniki administrowane przez Wody Polskie we Wrocławiu pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą.
- Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów lokalnie średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 2 przekrojach wodowskazowych: Nowa Sól i Połęcko. Stany alarmowe zostały przekroczone w 5 przekrojach wodowskazowych: Brzeg, Oława, Trestno, Brzeg Dolny, Malczyce, Ścinawa, Głogów, Cigacice i Nietków. Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się pomiędzy przekrojem wodowskazowym Oława a Trestno - poinformowały o godzinie 11:00 Wody Polskie.
Zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów, Nysa, Mietków i Leśna pracują w zakresie pojemności powodziowych. gromadząc nadmiar dopływającej wody i redukując przepływ poniżej zbiorników. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich i wysokich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Większość suchych zbiorników przeciwpowodziowych przestała piętrzyć wodę, z wyjątkiem zbiornika Międzygórze.
Na godzinę 17:00 przewidywane jest spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Brzegu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7788], status [VIP]
wypuścić cały zbiornik na nysę to może w końcu śmierdziel florian się utopi:)))