- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3240
- Dodano: 2020-10-20 / 08:23
- Komentarzy: 4
Test na COVID-19 zrobi wojsko. Personel medyczny potrzebny w szpitalach polowych
Przekształcimy część szpitali powiatowych, które będą pełnić tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego.
Minister na konferencji prasowej poinformował, że dokonano "przeglądu" szpitali powiatowych zarówno pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury na cele walki z pandemią, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy mają przypadłości inne niż COVID-19. Podał, że mamy teraz do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych powiatowych na te, które mają leczyć pacjentów chorych na koronawirusa.
- Jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Szpitale powiatowe, które do tej pory funkcjonowały w swoich regionach jako szpitale bądź wielozakresowe, bądź specjalistyczne, które mogą udźwignąć ciężar walki z COVID-19 zostaną przekształcone w szpitale tzw. II poziomu covidowego, czyli szpitale, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych koronawirusem - wyjaśnił Niedzielski.
W wyniku takiego przekształcenia ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem. Minister zdrowia podał, że w całym kraju funkcjonuje teraz 15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, a ok. 60 proc. z nich zajętych. Równocześnie dodał, że wzmacniana jest funkcja koordynatorów wojewódzkich, którzy mają pomagać w kierowaniu pacjentów.
- Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych w tych szpitalach, bądź to w całości ,bądź w znaczącym procencie, na potrzeby covidowe" - wyjaśnił minister.
Zaznaczył, że w wyniku tej operacji przybędzie ok. 3 tys. łóżek do dyspozycji wraz z personelem. - To jest rozwiązanie kompleksowe, bo jak dodamy sobie te dwie pozycje, to będziemy mieli do czynienia z podwojeniem dostępnej bazy łóżek - podkreślił minister zdrowia
Minister zdrowia poinformował także o tym, że resort doszedł do porozumienia z organizacjami reprezentującymi podmioty, które posiadają prywatne szpitale. - Również prywatne lecznictwo włączy się w walkę z COVID-19 - zaznaczył minister Niedzielski.
Do środy ma zostać opracowana lista prywatnych szpitali, które utworzą łóżka dla pacjentów z COVID-19.
Minister zapowiedział, że dzienny przyrost nowych zakażeń, jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego tygodnia, może wynieść od 15 do 20 tys. Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych. Takie obiekty mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności na Mazowszu, Małopolsce i Wielkopolsce. W ten projekt będą zaangażowane wszystkie ministerstwa.
By poprawić sytuację personelu szef resortu zdrowia zapowiedział działania w kilku kierunkach:
Optymalizacja norm zatrudnienia personelu. Minister podał, że w tym celu dziś podpisze rozporządzenie, które do grudnia wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. Te normy będą poluzowane. Zostanie wprowadzona także możliwość, by to kierownicy jednostek decydowali o normach zatrudnienia.
Rezydenci zostaną zwolnieni z konieczności odbycia egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończą się egzaminem pisemnym.
Do Sejmu zostanie złożony dziś projekt ustawy o "dobrym Samarytaninie", który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Zostanie wprowadzony dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Teraz na takie rekompensaty w wysokości 50 proc. są przeznaczane środki w wysokości ok. 50 mln zł miesięcznie.
Wszyscy medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. Minister zdrowia zapowiedział, że to rozwiązanie zostanie uregulowane na poziomie ustawowym. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane także dla służb mundurowych.
Minister zdrowia zapowiedział zagwarantowanie bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W ustawie, która zostanie przedłożona do Sejmu, znajdzie się przepis, który wyłączy odpowiedzialność karną dla lekarzy czy pielęgniarek za błędy popełnione podczas udzielania świadczeń w ramach walki z COVID-19, ale jeśli będzie to błąd nieumyślny lub nie będzie to oczywiste zaniedbanie.
Zmiany w drive true
Żołnierze Wojska Polskiego będą zastępować personel medyczny w punktach drive true. Dzięki temu personel medyczny, który obsługiwał do tej pory mobilne punkty pobrań, zostanie skierowany do szpitali. Minister dodał, że czas pracy tych punktów będzie równocześnie w miarę potrzeb wydłużany.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha]
Co dalej? Wojsko w nocy bedzie walić karabinami w drzwi żeby wychodzić z domu tak jak to było w jednej ze scen na filmie "Pianista"? Nie widzicie ze to wszystko zmierza do Trzeciej Wojny Światowej? Przed druga tez walczyli z "pandemia" tyfusa...Metody i restrykcje te same bo ci sami "ludzie" Rotschildowie za tym stoją a politycy to tylko ich prostytutki które wypełniają rozkazy...