Zbierasz dni urlopowe, by raz w roku zafundować sobie dłuższe wczasy czy raczej stawiasz na wyjazdy krótsze, ale za to częstsze? Jakikolwiek styl podróżowania preferujesz, powinieneś mieć świadomość, że na każdy wypad trzeba się przygotować. Porównaj i znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne na mubi.pl i zastanów się - może zamiast kupować co kilka tygodni nową polisę, lepiej zainwestować w ochronę na cały rok?
Komu przyda się ubezpieczenie turystyczne na cały rok?
Zanim zabierzesz się za kupowanie ubezpieczenia turystycznego na cały rok, dobrze przeanalizuj swoją sytuację. Pamiętaj, że w przypadku polisy obowiązującej bez przerwy przez 12 miesięcy mówimy o kosztach, które kilka lub kilkunastokrotnie przewyższają cenę jednorazowego ubezpieczenia!
Aby taki wydatek rzeczywiście był opłacalny, powinien go zatem dokonać tylko ten turysta, który wyjeżdża naprawdę regularnie i nie są to tylko krótkie wyjazdy. Podróżowanie weekendowe, choć wydaje się częste, w ogólnym rozrachunku może być jednak bardziej opłacalne, jeśli każdy wypad zostanie ubezpieczony osobno. O rzadszych wyjazdach nie ma nawet co wspominać - w ich przypadku roczna polisa to absolutnie zbędny wydatek.
Wybieramy ubezpieczenie turystyczne na cały rok - na co zwrócić uwagę?
Załóżmy jednak, że w Twojej sytuacji sprawa jest jasna. Jeśli każdą wolną chwilę wykorzystujesz na jakiś spontaniczny wypad, przez co praktycznie trudno zastać Cię w domu, to znak, że roczne ubezpieczenie turystyczne może być rozwiązaniem dopasowanym idealnie do Twoich potrzeb.
Teraz trzeba jednak przejść do trudniejszego zadania i zastanowić się, jak skonstruować Twoją roczną polisę. Jasne jest przecież, że ta musi uwzględniać sporo różnych sytuacji, więc jej zakres musi być odpowiednio szeroki, a kupując ją, trzeba myśleć długoterminowo. Co musisz brać pod uwagę przy zakupie?
1. Zakres terytorialny
Do wyboru masz najczęściej 3 opcje: Polskę, Europę i świat. Nietrudno się domyślić, że ta obejmująca tylko wyjazdy krajowe jest najkorzystniejsza cenowo, ale za to może okazać się niewystarczająca, jeśli raczej nie planujesz kolejnych podróży. Wystarczy, że raz poniesie Cię za granicę i już zostaniesz bez ochrony. Pamiętaj też, że ubezpieczyciel może wyłączyć spod niej niektóre kraje.
2. Sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW
Podstawowe elementy każdego ubezpieczenia turystycznego mają w przypadku polisy na cały rok o tyle większe znaczenie, że ubezpieczyciele mogą nie zezwolić na zmianę warunków umowy w trakcie jej obowiązywania. Oznacza to, że raz ustalona suma ubezpieczenia będzie obowiązywać na każdy wyjazd, a przecież podróż podróży nierówna.
Może się więc okazać, że o ile w jednym kraju gwarantowana suma na pokrycie kosztów leczenia będzie zupełnie wystarczająca, o tyle w innym już nie. Jeśli nie chcesz dopłacać do opieki z powodu ograniczonej odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela, postaw na jak najwyższą sumę ubezpieczenia. Pamiętaj też, że suma może być redukcyjna, czyli pomniejszać się przy każdym wypłaconym odszkodowaniu!
3. Dodatki do polisy
Tak jak przy zakupie krótszej polisy, w tym przypadku też liczą się przede wszystkim Twoje potrzeby. Jesteś osobą aktywną fizycznie? Sprawdź rozszerzenia dla sportowców i ubezpieczenie dla narciarzy. Cierpisz na przewlekłą chorobę? Koniecznie wykup odpowiednią klauzulę. Przy wielu wyjazdach trzeba też pamiętać o OC podróżnym i ubezpieczeniu bagażu.
4. Liczba wyjazdów w ciągu roku
Przed kupnem polisy sprawdź, czy ubezpieczyciel określa maksymalną liczbę wyjazdów objętych ochroną w ciągu roku. Różne firmy podchodzą bowiem do tej kwestii na inne sposoby. Czasem liczba podróży może być nieograniczona, ale wymagany będzie powrót do kraju np. maksymalnie co 60 dni. Inne towarzystwa określają łączną długość wyjazdów w ciągu roku lub ubezpieczają tylko wyjazdy na czas krótszy niż 30 dni.
5. Cena
Była już o niej mowa, więc wiesz, że jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłej polisy. Oprócz wydatku trzeba jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedno - mianowicie walutę, w jakiej określono sumę ubezpieczenia. Jeśli górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela podano w złotówkach, nie unikniesz przewalutowania, a nie mogąc znać obowiązującego w przyszłości kursu, możesz na tym równie dobrze zyskać, co stracić.
Czy warto kupić roczną polisę dla turystów?
Uwzględniając podane wyżej czynniki, można się poważnie zastanawiać, czy roczne ubezpieczenie turystyczne się opłaca? Na pewno nie jest to rozwiązanie szczególnie popularne, o czym świadczy fakt, że oferuje je tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych (np. Generali i PZU). Jest jednak dostępne, więc musi mieć swoich zwolenników.
Tych do ubezpieczenia turystycznego na cały rok przyciągnąć może przede wszystkim niewątpliwa wygoda. Polisę wybieramy tylko raz, opłacamy składkę i na tym koniec. Przez rok mamy spokój z załatwianiem formalności przed każdym wyjazdem, nie musimy się też martwić okresem karencji ubezpieczeniowej. W zależności od zakresu terytorialnego ubezpieczenia można także swobodnie podróżować, np. samochodem po Europie, nie przejmując się przekraczaniem kolejnych granic.
Podstawową wadą jest to, że opłacając polisę z góry na cały rok, siłą rzeczy płacisz również za te okresy, gdy nie podróżujesz. W końcowym rozrachunku ubezpieczenie roczne może się więc okazać nieopłacalne, szczególnie jeśli podczas któregoś z wyjazdów okaże się, że gwarantowana suma ubezpieczenia nie pokryje wszystkich niezbędnych kosztów.