• Wyświetleń: 2033
    • Dodano: 2020-11-11 / 21:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Fotowoltaika dla rolnika - czy warto założyć panele mieszkając na wsi?

    Fotowoltaika - to nowatorska forma pozyskiwania darmowej energii z promieni słonecznych. Konwertowana jest ona potem w prąd, którego używa nasze gospodarstwo rolne. Staje się więc ono częściowo, lub w pełni niezależne od dostaw energii elektrycznej z publicznej sieci. Przekłada się to oczywiście na dochody, które w ostatecznym rozrachunku uzyskujemy. Jedną wadą fotowoltaiki jest relatywnie wysoka cena jej instalacji. Warto więc zastanowić się, czy taka inwestycja na wsi się opłaci?

    Promienie słoneczne a rolnictwo


    Żadna inna gałąź gospodarki nie zależy od słońca w tak wielkiej mierze jak właśnie rolnictwo. Każdy rolnik wie, jak wielki wpływ na rośliny ma odpowiednie nasłonecznienie. To właśnie dzięki niemu mogą mieć miejsce zbiory. W obecnej dobie komputeryzacji i nowoczesnych technologii warto jednak zapytać, czy rolnik nie mógłby wykorzystać promieni słonecznych także w inny sposób?


    Oprócz swojego wpływu na wzrost roślin, słońce może przecież także dać nam darmowy prąd. To taka najnowocześniejsza forma zbiorów, gdzie naszymi plonami, zamiast zboża i żyta - jest darmowa energia. W oczach każdego rolnika będzie to czysty zysk.


    Jak przeciwdziałać wzrostowi cen za prąd?


    Inną kwestią jest stały i nieubłagany wzrost ceny za energię elektryczną. Dzieje się tak, dlatego, że rynek opłat za prąd nie jest regulowany przez URE (Urząd Regulacji Energetyki). W świetle powyższego faktu stwierdzić należy, że ceny za energię elektryczną będą szybować już tylko w górę. Proces ten jest niezmienny i nieodwracalny. Należy spodziewać się, że będzie się też pogłębiał. Co gorsza prawdopodobnie nie będzie to miało swojej, górnej granicy. Co więc pozostaje rolnikowi? Płacić ciągle więcej i więcej? Wiele osób z pewnością będzie tak robić. Cierpieć będzie na tym ich agrobiznes. Odpowiedzią dla rolnika XXI wieku może okazać się jednak zainstalowanie na dachu swojego domu, albo obory - zestawu paneli fotowoltaicznych. Zahamuje to narastające wydatki, a co za tym idzie pozwoli zachować danemu rolnikowi więcej pieniędzy w portfelu.


    Całkowicie, czy częściowo uniezależnić się od energii z sieci?


    Argumentem przemawiającym za zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym jest całkowite, albo częściowe uniezależnienie się od dostawcy energii. Może przybrać to dwojaką formę:


    Rolnik chcący całkowicie odciąć się od energii z sieci wybierze więc instalację off-greed. Wymagać to będzie wybrania modelu baterii fotowoltaicznej dopasowanej do polskiego klimatu, który charakteryzuje się niewielkim nasłonecznieniem.



    Jeśli jednak nie chcemy całkowicie odcinać się od publicznej sieci, możemy wybrać możliwość on-greed. Jest to rozwiązanie bardziej elastyczne, które oferuje nam możliwość sprzedaży wyrobionej nadwyżki energii elektrowni. Sprowadzać się to będzie zazwyczaj do wyrobienia nadwyżki w miesiącach letnich, oraz do wyrównywania przez elektrownię rachunku między nad i niedopłatami - w tych zimowych. Rezultatem będzie znaczne obniżenie ceny za prąd.


    Fotowoltaika dopasowana do potrzeb agrobiznesu


    Specjalnie więc z myślą o rolnikach sporządzony został szereg udogodnień, które mają na celu jak największe ułatwienie im przejścia z energii czerpanej z sieci - na tą ze słońca. Warto pamiętać, że zgodnie z Ustawą o podatku rolnym 2017 (Dz.U. 2016, poz. 617) przysługuje im aż 25 % zniżki kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną. To zniżka o ?. Ponadto nadprodukcja, która nie zostaje zużyta jest sprzedawana do sieci w cenie ustalanej indywidualnie.


    Podsumowanie


    Ogromny wpływ na życie rolnika i sytuację panującą w gospodarstwach rolnych ma więc stan środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba świadomych tego rolników zainteresowana jest możliwością zainwestowania w fotowoltaikę.


    Niewątpliwie duże znaczenie mają tu korzyści finansowe, ale zainstalowanie paneli fotowoltaicznych oferuje również zyski na innych płaszczyznach. Dbający o przyrodę rolnik postrzegany jest zazwyczaj bardzo dobrze. Ma to przekład na zwiększenie zainteresowania klientów jego eko i bio produktami. Będzie on miał więc znacznie więcej do zaoferowania na rynku, niż pozostająca w tyle konkurencja.



    Źródło: www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".