• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1718
    • Dodano: 2020-11-13 / 10:20
    • Komentarzy: 0

    Kurierzy społeczni znów będą pomagać. Przeznaczono na ten cel 2 miliony złotych

    (Fot. Archiwum)

    Urząd Marszałkowski przeznaczy 2 miliony złotych na kontynuację programu wsparcia dla seniorów i osób potrzebujących pomocy w czasie pandemii. Planowane są koleje działania kurierów społecznych, ale również inne programy pomocowe.


    Podobna inicjatywa działała wiosną, kiedy mieliśmy do czynienia z początkiem pandemii koronawirusa w kraju. Dzięki dofinansowaniu programu przez UMWO możliwa jest jego kontynuacja. Najpierw jednak konieczne jest zgłoszenie takiego zapotrzebowania przez samorządy lokalne.

    Jednym z priorytetów działania zarządu województwa opolskiego jest bezpieczeństwo zdrowotne i ekonomiczne mieszkańców Opolszczyzny. - Nadal realizujemy to, co rozpoczęliśmy w marcu i kwietniu i widzimy, że to się sprawdza. W tej sferze społecznej mamy od początku dobrych partnerów - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i jego pracowników, opolski Caritas oraz miasto Opole. Dziękuję im za to dobre partnerstwo - mówił marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła.

    Wiosną z takiej inicjatywy skorzystało 48 gmin z całej Opolszczyzny, a do pomocy włączyło się 88 kurierów społecznych. Akcję koordynował i prowadził Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. Pomoc uzyskało ponad 2 tysiące seniorów. Kurierzy w ramach wsparcia robili potrzebującym zakupy, dostarczali leki, rozwieźli też w sumie 153 tysiące posiłków.

    Teraz jest na ten cel około 2 milionów złotych, a działania planowane są na czas okołoświąteczny, czyli grudzień i styczeń. Co więcej, kurierzy społeczni nie tylko zrobią zakupy, wspomogą też dobrym słowem, rozmową.

    - Udało nam się osiągnąć nie tylko efekt społeczny, ale i gospodarczy. Pomoc dożywiania świadczyło 47 lokali gastronomicznych i firm cateringowych z regionu, co także pozwoliło im przetrwać ten trudny okres - mówi Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora ROPS i podkreśla, że program nie wymaga od samorządów lokalnych wkładu własnego, kierowany jest także do osób młodszych niż 70+ i oferuje nie tylko pomoc materialną, ale również na kontakt bezpośredni i rozmowę z każdym z seniorów.

    Wójt Dąbrowy Katarzyna Gołebiowska Jarek i wójt Strzeleczek Marek Pietruszka podkreślali, że w pierwszej edycji to był świetny program, bardzo dobrze odebrany przez mieszkańców, a jednocześnie wspomógł lokalnych przedsiębiorców. Jak wynikało z dyskusji podczas konferencji on-line, samorządy lokalne bardzo czekały na kontynuację tego programu. Wójtowie i burmistrzowie podkreślali, że niezwykle ważna jest jego kompleksowość.

    Marszałek podkreślał pomoc partnerów w tych działaniach społecznych, powadzonych w czasie pandemii - to miasto Opole i Caritas. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił, że wcześniej miasto wspomogło domy dziecka i osoby starsze w samym mieście, teraz zaś w miejskich projektach pojawiły się dwa ważne elementy, na które miasto otrzymało 3 miliony złotych.

    - To szkoła specjalna nr 13, która dziś jest niedostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, w której uczy się wiele dzieci także spoza Opola. Dzięki tym pieniądzom obiekt przy ulicy Struga zostanie do tych potrze dostosowany. A drugi projekt miasta związany jest z decyzją wojewody o szpitalu tymczasowym - miasto Opole zadba o tzw. miejsca wytchnieniowe dla osób, które będą dbać o chorych w tym szpitalu, kupi 10 mobilnych kontenerów, by ustawić je właśnie obok CWK, w którym będzie szpital - mówił prezydent Opola.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".