- Wyświetleń: 2741
- Dodano: 2020-11-02 / 11:27
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Przekładnie zębate - zastosowanie i rodzaje
Czym są przekładnie zębate i jak działają? Przekładnie zębate to rodzaj elementów napędowych o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Służą do przekazywania napędu z jednego mechanizmu na drugi, co jest możliwe dzięki zazębianiu się dwóch zamocowanych obok siebie kół. Aby przekładnia zębata mogła działań, potrzebne są co najmniej dwa koła, a niekiedy więcej.
Jeśli chodzi o wykorzystanie przekładni tego typu to jest ono bardzo szerokie. Przekładnie zębate możemy spotkać w przemyśle tekstylnym, farmaceutycznym, maszynach rolniczych, przemyśle spożywczym oraz urządzeniach budowlanych.
Materiał wykonania
Na ogół przekładnie zębate produkuje się ze stali czarnej lub stali nierdzewnej. Niekiedy zęby poddawane są hartowaniu, co zwiększa ich solidność i wydłuża okres użytkowania. Proces hartowania odbywa się metodą indukcyjną lub laserową. Obie zwiększają twardość powierzchni uzębienia, a zęby są dzięki temu mniej narażone na przedwczesną eksploatację, która jak wiadomo wiąże się z dodatkowymi kosztami wymiany.
Warto wiedzieć, że częściej wytwarza się modele kół, w których zęby odlewane są z tworzyw sztucznych. Oczywiście uzębienie z tworzywa stosuje się tylko w mechanizmach słabo obciążonych, ponieważ w przemyśle ciężkich nie sprawdzą się. Jeśli chodzi o koła tworzywowe, to dużą popularnością cieszą się te z domieszką grafitu. Grafit sprawia, że nie trzeba ich tak często smarować, co znacznie ułatwia codzienne użytkowanie napędów zębatych tego typu.
Rodzaje i podział przekładni zębatych
Podziału przekładni zębatych można dokonać na podstawie kilku kryteriów. Na przykład wyróżniamy przekładnie zębate jednostopniowe i wielostopniowe. W pierwszych pracuje jedna para kół, a w drugich więcej. Tu też mamy większą możliwość stopniowania przekładni poprzez zastosowanie różnej ilości zębów.
Przekładnie zębate można podzielić także ze względu na rodzaj przenoszonego ruchu. Na przykład w przekładniach obrotowych (klasycznych) napęd przenoszony jest przez dwa koła zębate. Z kolei drugim typem jest przekładnia zębata liniowa, w której koło współpracuje z listwą zębatą wyposażoną w identyczny typ uzębienia. W przekładni liniowej zamiast ruchu obrotowego dochodzi do ruchu posuwistego.
Istnieje także podział przekładni ze względu na wzajemne usytuowanie osi obrotu. Jest to duża grupa mechanizmów, do której należą między innymi przekładnie walcowe, stożkowe i ślimakowe. W przekładni walcowej osie obrotu są usytuowane równolegle względem siebie, a w przekładni stożkowej prostopadle. Innym typem jest przekładnia ślimakowa, w której osie obrotu są równoległe.
Koła zębate stożkowe kupisz w renomowanym sklepie Akcesoria.cnc.info.plpod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/28-mechanika/kola-stozkowe
Zalety i wady przekładni zębatych
Na popularność wykorzystania przekładni zębatych wpływ ma kilka czynników. Do ich największych zalet można zaliczyć:
- łatwości wykonania,
- stosunkowo niewielki rozmiar,
- możliwość przenoszenia dużych mocy,
- cichą pracę możliwą przy zastosowaniu odpowiedniego smarowania,
- wysoką sprawność dochodzącą nawet do 98%.
A wady? Oczywiście także istnieją. Do głównych wad przekładni zębatych możemy włączyć:
- stosunkowe niskie przełożenia dla pojedynczego stopnia,
- konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed przeciążeniami,
- konieczność ustawicznego smarowania w celu zachowania cichej pracy,
- dość wysokie koszty,
- sztywna geometria.
Do zalet można też dodać szerokie zastosowanie i długi czas eksploatacji. Jeśli zadbamy o prawidłowe i regularne smarowanie, a także systematyczne przeglądy, przekładnie zębate długo nam posłużą.
Podsumowanie
Jak widzimy przekładnie zębate są bardzo chętnie stosowanym rodzajem napędu pomimo kilku wad, jak i dość wysokich koszów wykonania. Na ich popularność wpływa prostota budowa skutkująca niską awaryjnością. Ponadto spektrum branż, w których można je wykorzystać, jest bardzo szerokie. Same w sobie są też dość ciche i zdolne do przenoszenia dużych obciążeń. Ponadto przy regularnym smarowaniu wykazują długą żywotność i niską skłonność do awarii. W sklepach z częściami do maszyn można je dostać w wielu wariantach - możemy dobrać ilość zębów, kół czy wielkości modułów. To w konsekwencji poszerza zakres ich użytkowania.
Cześci takie jak koła zębate, pasy klinowe, koła pasowe, łańcuchy, śruby i wiele wiecej znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl w dziale mechanika -https://www.akcesoria.cnc.info.pl/9-mechanika
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.