- Autor: Judyta
- Wyświetleń: 1580
- Dodano: 2020-11-28 / 07:30
- Komentarzy: 1
Andrzejki- święto magii i wróżb
Nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby świętować jego imieniny 30 listopada. To tradycyjnie jedna z ostatnich okazji, by oddać się hucznym zabawom przed rozpoczęciem Adwentu. W tym roku z wiadomych powodów nie zorganizujemy z tej okazji licznej imprezy. Mimo to warto ten dzień odpowiednio uczcić, mamy też zwyczaj wróżb, które tradycyjnie odbywały się w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja.
Andrzejkowy wieczór w roku 2020 przypadnie na noc z niedzieli 29 na poniedziałek 30 listopada. W Polsce historia tego dnia sięga co najmniej XVI wieku, kiedy to o zwyczajach z nim związanych wspomniał Marcin Bielski, pisarz, poeta oraz historyk okresu renesansu. Kiedyś wróżby o charakterze matrymonialnym traktowano bardzo poważnie. Dziś wróżby wskazujące na to, czy młode kobiety mogą liczyć na szybkie zamążpójście i szczęście w związku, są raczej elementem zabawy młodych ludzi.
Swoją działalność misjonarską prowadził na terenach nad Morzem Czarnym. Jako pierwszy głosił ewangelię w Bizancjum, Grecji i Abchazji. Chrześcijańskie źródła podają, że swoje życie zakończył śmiercią męczeńską. Został rozpięty na krzyżu w kształcie litery X. Do dzisiaj krzyż ten nazywany jest krzyżem św. Andrzeja. Spotkać można je np. na przejazdach kolejowych, ponieważ św. Andrzeja uznaje się za opiekuna podróżnych.
Postać tego świętego szczególnie upodobali sobie Szkoci, którzy 30 listopada uczynili świętem narodowym. Również szkocka flaga nawiązuje do patrona Szkocji. Jest to krzyż św. Andrzeja na niebieskim tle. Pierwszy apostoł Jezusa Chrystusa jest także patronem innych krajów: Rosji, Grecji i Hiszpanii.
Najbardziej znaną wróżbą andrzejkową jest lanie na wodę rozgrzanego wosku. Na podstawie kształtu woskowej figury lub też cienia, który ta figura rzuca, przewidujemy przyszłość osoby, która leje wosk.
Inny bardzo znany przesąd dotyczy przekładania butów. Panny ustawiają buty z lewej nogi jeden za drugim, później buty z końca rzędu przekłada się na jego początek i tak aż do momentu przekroczenia progu. Według wróżby panna, do której należy but, który pierwszy dotknie progu- pierwsza wyjdzie za mąż.
Inne porzekadło mówi o wróżeniu z obierki: należy obrać jabłko, tak aby powstała jedna długa obierka, a następnie rzucić ją za siebie. Jej kształt ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego wybranka.
Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek-miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
A jak poznać imię przyszłego małżonka/żony?. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami, rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
Inny sposób na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię, na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego narzeczonego.
Z dniem św. Andrzeja są też związane przysłowia i przesądy. Oto niektóre z nich:
-Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
-Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
-Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
-Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
-Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
-Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Aby wróżby się sprawdziły w niektórych rejonach Polski, panny przez całą noc pościły, po czym wieczorem zjadały słonego śledzia i bez popijania kładły się spać z męskimi spodniami pod poduszką. W tę noc miał im się przyśnić przyszły mąż. Dziś tego dnia nie wróżą sobie tylko panienki, ale również kawalerowie. Co więcej, tego typu przepowiedni nie traktujemy już dziś do końca poważnie, ale na pewno przyda nam się odrobina rozrywki.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Piokoff: Napisał postów [21], status [nowy]
Wydaje mi się że powinna ta pani "redaktorka" napisać źródła swojego tekstu - kalbi(kropka)pl/andrzejki kopiuj wklej. dolinacharlotty(kropka)pl/blog/andrzejki-swieto-magii-i-wrozb-w-dolinie-charlott y?fbclid=IwAR1p3oIVxRgb0pyEUo9MNI2349T_sohJgUdqOKDstE1Ep6ADlCmSUE3v1EQ kopiuj wklej 2 Ile płacicie za kopiowanie tekstów w innych portali - jesli dużo to chetnie sie pryjme na poł etatu i bede kopiować po pracy. Po raz kolejny poziom i profesjonalizm artykułu poniżej zera.