- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1862
- Dodano: 2020-11-30 / 17:22
- Komentarzy: 0
Ofiara czadu w Moszczance. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!
Niestety po przybyciu na miejsce służb ratunkowych na pomoc było już za późno. Lokator domu jednorodzinnego leżał na swoim łóżku, zatruł się tlenkiem węgla.
W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: niewiedza, zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.
Do przykrego zdarzenia doszło w piątek 27 listopada wieczorem. Służby ratunkowe zawiadomił sąsiad, który nie mógł się skontaktować ze swoim sąsiadem, a w jego domu cały czas zapalone było światło. Na miejsce wezwano policję, która w asyście strażaków weszła do domu jednorodzinnego w Moszczance.
- Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i otwarciu mieszkania w asyście policji. Niestety w środku zostały znalezione zwłoki właściciela budynku. Przyczyną zgonu było bardzo wysokie stężenie tlenku węgla - informują druhowie z OSP w Moszczance.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazuje, że od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 10 zgonów w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w skali kraju.
W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić. Użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.
Nie wolno zaklejać i zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki
wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki. Warto często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy
gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.