- Autor: Judyta
- Wyświetleń: 3313
- Dodano: 2020-12-07 / 16:58
- Komentarzy: 4
Zmiany w płatnościach wywołane pandemią
Już od dłuższego czasu borykamy się z problemem koronawirusa. W związku z tą sytuacją wszyscy staramy się jak najbardziej dbać o zdrowie swoje i innych. Jednym z popularnych zachowań mającym podnosić ryzyko zarażenia są transakcje gotówkowe, dlatego jesteśmy zachęcani do ich ograniczenia na korzyść różnego typu płatności elektronicznych. Czy stosujemy się do tych zaleceń?
W trosce o bezpieczeństwo obywateli Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca unikanie gotówki, w zamian propagując posługiwanie się kartami płatniczymi. Wtóruje temu również Ministerstwo Rozwoju, które w mailach przesyłanych do przedsiębiorców zachęca do ograniczenia do minimum kontaktu z gotówką.
Warto zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby ktoś zaraził się koronawirusem przez kontakt z fizycznymi banknotami. Udowodniono jednak, że koronawirus, który przenosi się głównie drogą kropelkową, może pozostawać także na płaskich powierzchniach (na przykład na banknotach i monetach). Pamiętajmy jednak, że nasza karta płatnicza, czy telefon także mogą być nośnikiem wirusa i należy je często dezynfekować.
Wirus może dostać się na banknot poprzez kontakt z nim osoby chorej, gdy dotknie go skażonymi rękoma lub gdy kropelki jej śliny czy wydzieliny z nosa, lub gardła podczas mówienia, kichania czy kaszlu osiądą na nim. Gdy osoba zdrowa dotknie skażonej powierzchni, a następnie oczu, ust, nosa (wirus dostanie się do błon śluzowych) - dochodzi do zakażenia. Dlatego tak ważne jest, by często myć ręce pod ciepła wodą, unikać dotykania rękoma okolic twarzy, zwłaszcza oczu, ust i nosa, czy stosować zalecaną etykietę kaszlu i kichania (kaszlemy i kichamy w zgięcie łokcia).
Dzięki zaleceniom naszego rządu aż 38 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach. Wciąż jednak dla ponad 60 proc. osób problem stanowi niedostateczna dostępność płatności bezgotówkowych na targach czy bazarach- wynika z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020", zrealizowanego przez pracownię Pollster na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości. Jest to bardzo duży wzrost, zważając na to, że duża część Polaków już wcześniej korzystała z tego typu płatności, a inna część z nas nie ma takiej możliwości ze względu na wykluczenie cyfrowe.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ogólnej wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych dla I kwartału 2020 roku nadal przeważały transakcje gotówkowe. Udział transakcji gotówkowych wyniósł 52,1%, a na przestrzeni ostatniego roku wskaźnik ten zmniejszył się o 2,4 punktu procentowego. Oznacza to, że transakcje bezgotówkowe stanowiły 47,9% ogółu, w analogicznym okresie zeszłego roku było to 45,5%.
Udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności kartami w pierwszym kwartale wyniósł 91,1 procent- wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Wskaźnik przekroczył próg 90 procent po raz pierwszy w historii. W marcu podniesiono limit płatności zbliżeniowych bez użycia PIN-u z 50 do 100 złotych. To także bardzo dobra dla nas wiadomość, nie jesteśmy bowiem zmuszeni do częstego dotykania klawiatury terminala płatniczego w celu wpisania numeru PIN do naszej karty.
Nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych jest najważniejsze. Weźmy to pod uwagę, w okresie wzmożonej aktywności koronawirusa w Polsce. Czytajmy zalecenia Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych i stosujmy się do nich w miarę możliwości. O higienie pomyślmy również, robiąc tylko te konieczne zakupy!
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
igor111: Napisał postów [147], status [wyjadacz]
Bzdury!!! Z ludzi idiotów chcą zrobić.