- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2002
- Dodano: 2020-12-09 / 18:19
- Komentarzy: 2
Wielka mobilizacja na rzecz klimatu i praw człowieka
Na dzień przed szczytem Rady Europejskiej miała miejsce międzynarodowa akcja #WszyscyDlaPrzyszłości. Na Placu Wolności w Opolu pojawiło się około 100 osób.
Podczas szczytu Rady Europejskiej, który rozpoczyna się w czwartek 10 grudnia i potrwa do soboty 12 grudnia, europejscy przywódcy pochylą się nad kluczowymi kwestiami polityki Unii Europejskiej, takie jak budżet i polityka klimatyczna do 2030 roku. Wciąż niejasne w tym temacie jest stanowisko Polski. W całej Polsce mobilizuje się młodzież oraz organizacje klimatyczne zachęcając do wyjścia na ulicę.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, ruchy klimatyczne wspierane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz mieszkańcy Opola, którzy dołączyli do spaceru domagają się, aby jutro, podczas Szczytu Europejskiego, premier zagłosował dla przyszłości i dla klimatu, czyli za redukcją emisji Unii o 65% w ciągu dekady.
- W partnerstwie z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet organizujemy spacer dla przyszłości. To spacer dla polityki klimatycznej zgodnej z konsensusem naukowym. Postulatem spaceru jest przyjęcie przez UE, w tym przez polski rząd celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 65 procent do roku 2030. Dziś na transparentach piszemy "Dzieci i ryby mają głos". To dlatego, że dzieci reprezentują ogromny mandat społeczny, a my mówimy w ich imieniu - mówi Kacper Lubiewski, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu.
- To również sprawa, która i mnie dotyka. Chodzi tu o wspólne dobro i przyszłość tej młodzieży. To wiąże się z naszą przyszłością w Unii i demokracją w państwie. Wspieram młodzież i mam nadzieję, że zawalczy o swoją przyszłość. Myślę, że nasz głos będzie usłyszany, co nie znaczy, że w tej chwili rząd się do niego zastosuje. Presja jednak ma sens - dodaje Małgorzata Besz-Janicka, opolski KOD.
- Wszystkie hasła, które tutaj widzę, to się z nimi utożsamiam. Mamy prawo do słusznego gniewu. Jeśli dojdzie do weta, to stracimy ostatnią dekadę stabilności klimatycznej - mówi Ola Czarnecka, mama trójki dzieci.
Spacer z transparentami wyszedł spod pomnika Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego i przeszedł pod budynek Urzędu Wojewódzkiego. Młodzieży spacerującej towarzyszyła policja, która skutecznie zagłuszała przemowy komunikatami o stanie pandemii puszczanymi przez megafon. Kilka osób zostało wylegitymowanych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
rage366: Napisał postów [148], status [wyjadacz]
Ciekawe jaki procent tych ludzi naprawde dba o środowisko? Większość jest tam tylko po to żeby sobie pokrzyczeć i pokazać się w mediach a w domu palą w piecach śmieci. Pytanie do władz województwa, kiedy będą kosze na papier. Opłaty w górę na koszy nie ma,tylko ludzie muszą do worków zbierać i składować przez 3 miesiące. Za co te podwyżki? Cena 22 zł za osobę bzdura. Ciekawe ile urzędy zostawiają dla siebie a ile tak naprawdę idzie dla Remondis. Jeśli segregujemy odpady, to wykonujemy większość pracy za pracowników wysypiska, więc opłaty powinny maleć a nie rosnąć, absurd.