• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2362
    • Dodano: 2020-12-17 / 19:09
    • Komentarzy: 0

    Przedłuża się remont Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

    (Fot. Dżacheć)

    W pierwszej wersji, modernizacja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu miała zostać ukończona na początku września tego roku. Prace jednak wydłużą się najprawdopodobniej do wiosny.


    Umowę na remont obiektu samorząd podpisał w sierpniu ubiegłego roku. Założeniem remontu, który przechodzi od długiego czasu opolski teatr jest otwartość na widza, nowoczesność oraz komfort. Taki już wkrótce będzie Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu - prace jednak przeciągają się.

    - Cały czas mamy jakieś przesunięcia. Na początku mieliśmy problem z fasadą i ze szkłem, które ma być dobrane. Jest też problem z wentylacją, bo okazuje się, że projekty i budynek, który ma czterdzieści lat, nie do końca się potwierdzają przy układzie wykonawczym. Inne problemy też się na budowie pojawiają ze względu na wiek i wielkość obiektu. Podpisaliśmy drugi aneks do umowy, który zobowiązuje wykonawcę do zakończenia całej budowy do 31 grudnia. Nie jest jednak pewne, czy i ten termin zostanie zachowany, bo zamówiona elewacja jeszcze jest w produkcji - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za kulturę.

    Projekt "NOWA JAKOŚĆ TEATRU - przebudowa i modernizacja Teatru Jana Kochanowskiego na cele kulturalne i edukacyjne" będzie realizowany z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. TECHBUD podpisał umowę na kwotę 21 864 907 zł. Planowane dofinansowanie unijne projektu wyniesie 14 249 960,30 zł. Pozostała kwota pochodzi z budżetu województwa.

    Przebudowane zostaną wejścia główne do teatru, zaplecza i garderoby oraz elewacja frontowa budynku. Modernizację przejdzie także park akustyczny i oświetleniowy. Remont obejmie również modernizację scen Teatru wraz z zapleczami oraz stworzenie nowej jakości zewnętrznego wizerunku teatru.

    Najbardziej spektakularną częścią inwestycji będzie fasada. Do teatru będą prowadzić nowe wejścia od placu Jana Pawła, naprzeciwko kas i przed Małą Sceną. Dzięki przesuwanym i otwieranym między filarami oknom przestrzenie będą otwarte dla widzów zawsze wtedy, gdy pozwoli na to pogoda. Pojawią się też piękne tarasy.

    W trakcie remontu do czasu wprowadzenia obostrzeń funkcjonowała scena Modelatornia.

    Kolejnym filarem otwartości będzie utworzenie Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie z teatrem i sztuką obcować będą mogli najmłodsi. Tu dzieci przedszkolne, młodzież szkolna i studenci będą mogli zobaczyć, jak się teatr tworzy, jak powstają sztuki, jak pracują artyści czy jak pisze się sztukę.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".