- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1748
- Dodano: 2020-12-18 / 11:16
- Komentarzy: 1
Wojewoda opolski chwali się sukcesem. Powstanie komiks i dwa filmy historyczne
Seria komiksów historycznych oraz dwa spektakle, realizowane w formie teatru telewizji - to tegoroczne projekty wojewody opolskiego Adriana Czubaka, które zyskały aprobatę MKiDN. Wiedza z zakresu historii została w w atrakcyjny sposób osadzona w realiach współczesności.
Ponad 200 tysięcy złotych na realizację dwóch tegorocznych projektów w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022 to kolejny sukces wojewody opolskiego. Przypominajmy, że od początku trwania rządowego programu w regionie zrealizowano w sumie 8 projektów wojewody na łączną sumę ponad 570 tys. złotych. W ciągu trzech lat, w ramach "Niepodległej" powstał: cykl patriotycznych audycji radiowych dla dzieci i młodzieży; mobilna wystawa "Niesamowite Kobiety Śląska Opolskiego"; patriotyczny mural na ścianie budynku OUW; ścieżki pamięci narodowej w regionie; spektakl "Wiatr Wolności"; prezentowany w każdym powiecie w regionie oraz cykl rejsów po Odrze, z którego skorzystali mieszkańcy Opolszczyzny.
Jak podkreśla wojewoda opolski, z uwagi na epidemię koronawirusa, projekty "Niepodległej" osadzone zostały w cyberprzestrzeni - co umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców, bez konieczności bezpośredniej interakcji. - W tym roku stawiamy na nową formę wypowiedzi, z której chętnie korzysta młodzież jak i dorośli. Przygotowaliśmy serię komiksów oraz towarzyszący jej audiobook - wyjaśniał wojewoda Adrian Czubak. Pierwszy z komiksów pn. "Skrzydła w Pancerzach. Gwiazdy nad głową" dotyczy stulecia Bitwy Warszawskiej. Drugi "Gwiazdy nad głową. Powstania Śląskie 1919 - 1921", związany jest z historią lokalnych wydarzeń - ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy o Górę św. Anny.
Partnerem tego projektu jest Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które w realizację projektu zaangażowało profesjonalistów z zakresu reżyserii (Michał Cetnarowski) oraz ilustracji (Marcin Kułakowski). Dariusz Byczkowski, dyrektor brzeskiego muzeum podkreślał, że fabuła komiksów - pomimo wątków historycznych, opiera się także na aktualnych wydarzeniach w kraju. - Historie młodych ludzi osaczonych koronawirusem. Akcja rozgrywa się w Brzegu ale te reminiscencje patriotyczne, spotkania z Panem Baltazarem (czyt. jeden z głównych bohaterów komiksu) i treść komiksu pierwszego to jest opowieść o Bitwie Warszawskiej - podkreślał i jak dodaje, że do obu komiksów powstał audiobook (realizacja Radio Opole), który jest ukłonem w stronę osób niedowidzących. - Edukacja jest czymś żywym, czymś co nie stoi w miejscu i zawsze będzie łaknęła nowości. Jednakże pewne rzeczy przeżywają swój renesans i komiks, umieszczony w świecie młodych ludzi spędzających większość czasu w cyberprzestrzeni, ma szanse opowiedzieć młodemu pokoleniu w prosty i przystępny sposób jak wyglądała historia - dodał dr Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego prowadzący nadzór nad merytoryką treści.
Drugi projekt wojewody opolskiego, zakwalifikowany do tegorocznej edycji "Niepodległej" to realizacja dwóch spektakli telewizji, których fabuła dotyczy losów Powstańców - zarówno z Powstania Śląskiego, jak i Warszawskiego. Za powodzenie tego przedsięwzięcia odpowiedzialne było CMJW w Łambinowicach oraz Teatr EkoStudio. - To dwa spektakle. "Przerzucane słowa" to już istniejące dzieło, które każdego roku w październiku pokazywaliśmy Powstańcom Warszawskim, ich potomkom oraz młodzieży, która była zainteresowana tematyką (...) Dzięki zainteresowaniu wojewody opolskiego ten spektakl został w tym roku zekranizowany i jest już dostępny w sieci - komentowała Violetta Rezler- Wasielewska, dyrektor CMJW. Andrzej Czernik, dyrektor i jednocześnie reżyser obu spektakli, dodał, iż fabuła pierwszego dzieła toczy się w baraku niemieckiego obozu jenieckiego Lamsdorf (dzisiejsze Łambinowice). - To listy napisane przez Powstańców Warszawskich, więzionych w tutejszym obozie, którzy przerzucali przez kolczaste płoty małe karteczki. Jeden z obozów był męski, drugi żeński. Stąd nie było żadnego kontaktu i jedyną formą komunikacji były właśnie zapiski na kartkach - wyjaśniał.
Drugi spektakl, którego oficjalna premiera nastąpi już w najbliższą niedzielę (20 grudnia br.) o godz.20.30 na antenie Ekovision TV oraz w sieci (m.in. na facebooku OUW- przyp. MKG), opowiada o ludziach, którzy usiłują wydostać jeńców - a więc Powstańców Śląskich, uwięzionych w łambinowickim obozie. - To także sztuka o czekaniu. A zwłaszcza o kobietach śląskich z czasów powstań, które czekają czy to na męża, syna - dodał.
Już w najbliższych dniach oba spektakle będą również do obejrzenia na profilach społecznościowych OUW oraz wojewody opolskiego Adriana Czubaka. Komiksy oraz audiobook, dostępny będzie jeszcze w tym miesiącu na specjalnie utworzonej stronie internetowej, o czym poinformujemy w stosownym czasie. - Raz jeszcze dziękuję wszystkim tegorocznym partnerom "Niepodległej" oraz pracownikom OUW, zaangażowanym w realizację obu przedsięwzięć - podkreślał wojewoda.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
jacek0667: Napisał postów [1124], status [zrobił/a karierę]
A bohaterem komiksu będzie Chewbacca?