- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 5525
- Dodano: 2021-01-19 / 15:57
- Komentarzy: 16
10 przedmiotów na liście "zakazanego plastiku"
W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek czy mieszadełek z plastiku. Wraz z początkiem roku w życie wszedł także podatek od plastiku.
Według statystyk co minutę do mórz i oceanów trafia kilka ton plastiku, który stanowi aż 80 procent wszystkich śmieci, które krążą po globalnych wodach. Ekolodzy oszacowali, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Produkty objęte restrykcjami dyrektywy stanowią 70% wszystkich śmieci w morzu.
Plastikowe odpady, którymi są kubki, folie, słomki, sztućce itp. znajdowane są w ciałach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby oraz ptaki, ale także w ciałach ryb i mięczaków, stanowiących fragment ludzkiego łańcucha pokarmowego.
W środę 24 października 2018 roku Parlament Europejski dał zielone światło na zastosowanie dyrektywy, która przyjmuje, że plastikowe przedmioty jednorazowe takie jak sztućce, patyczki do uszu, słomki mają być zakazane od 2021 roku.
Ostatecznie, zakaz dotyczy 10 przedmiotów - to patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Dla tych produktów, dla których na chwilę obecną nie znaleziono zamienników nakazuje się zredukowanie ich użycia o co najmniej 25% do 2025 roku.
Za 4 lata szykują się też inne zmiany - Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Oprócz tego wszystkie butelki plastikowe będą musiały zostać wykonane w minimum 25 procentach z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 roku - w 30 procentach.
- Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do dnia 3 lipca 2021 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję - czytamy w unijnej dyrektywie, która wprowadza zakaz.
W związku z tym, że mamy bardzo duży problem na świecie z nadprodukcją plastiku i kolejny problem z jego recyklingiem czekają nas "kary". Od 2021 roku kraje członkowskie będą musiały zapłacić za plastik niepoddany recyklingowi. Polska niestety jest wśród państw, które z recyklingiem mają największy problem.
Od stycznia 2021 za każdy kilogram nieodzyskanego plastiku kraj członkowski zapłaci do wspólnej kasy 80 eurocentów. Unia szacuje, że przyniesie to sześć miliardów euro rocznie. Najwięcej zapłacą Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania i Polska. My, według unijnych prognoz, ponad 400 milionów euro.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP]
Brawo! Jeszcze wycofać wszystkie butelki plastikowe i zastąpić je szklanymi... oczywiście zwrotnymi!