- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 5288
- Dodano: 2021-01-09 / 19:23
- Komentarzy: 4
Ryś wrócił do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zaobserwowali go biolodzy z UO
Pracownicy Instytutu Biologii UO zaobserwowali w Stobrawskim Parku Krajobrazowym naszego największego dzikiego kota - rysia. Ostatnim razem widziano ten gatunek na Opolszczyźnie w połowie XVIII wieku.
Trzeci co do wielkości duży drapieżnik pośród polskiej fauny został zaobserwowany przez biologów Uniwersytetu Opolskiego w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Rysia objęto w Polsce ochroną od 1995 roku. Obecnie jest to gatunek w Polsce ściśle chroniony i wymaga ochrony czynnej. Chroniony jest także w całej Unii Europejskiej.
Zwierzę to prowadzi samotniczy i skryty tryb życia, stąd bardzo trudno jest go zaobserwować. - Do końca XVIII wieku ryś występował na Śląsku jako zwierzyna łowna. W latach 40. XVIII wieku kilka osobników występowało w opolskich lasach. Były to ostatnie doniesienia o tym gatunku z tego terenu. Od kilkunastu lat istniały pogłoski o widywaniu rysia w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Nasz biolog dr Grzegorz Kłys podczas badań teriologicznych w połowie listopada 2020 roku w godzinach nocnych zaobserwował w północnej części Parku przemieszczającego się rysia. W grudniu pracownik SPK zauważył powtórnie osobnika tego gatunku na terenie parku - informuje Miłosz Mazur z Uniwersytetu Opolskiego.
Liczebność populacji rysia szacowana jest w Polsce na około 220 osobników. - Występuje on wyłącznie w rozległych kompleksach leśnych. Największą ostoją rysi w Polsce są Karpaty i Pogórze Karpackie oraz puszcze: Białowieska, Knyszyńska i Augustowska. Niewielka populacja występuje na Mazowszu i Kujawach. Za stałą ostoję rysia można uznać także Roztocze Wschodnie. Pojedyncze rysie stwierdzane są też w Lasach Napiwodzko-Ramuckich, na Polesiu Lubelskim oraz w Borach Tucholskich - dodaje.
Pracownicy Instytutu Biologii starają się o powołanie w naszym regionie pierwszego parku narodowego. Odkrycie tak cennego gatunku, jakim jest ryś europejski, świadczy o wyjątkowości obszaru Borów Stobrawskich, pozostałości wielkiej Puszczy Śląskiej i może pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę]
Widzę oczami wyobraźni siebie z dwururka w rękach celującego w ten piekny rzadki okaz ;)