- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3815
- Dodano: 2021-01-18 / 11:02
- Komentarzy: 1
Nie lubisz poniedziałków? Dziś jest ten "najgorszy w roku"
Ekscytacja po świętach zaczyna znikać, idziemy po ciemku do pracy, wracamy również w ciemnościach. To podobno najbardziej depresyjny dzień w roku.
Drażni Cię dzwoniący rano budzik, ciemność za oknem, może wyjątkowo niewygodnie Ci się spało, a może właśnie dziś zaspałeś do pracy? Otaczają Cię złe myśli, wizja niezrealizowanych postanowień noworocznych, zamknięte sklepy i siłownie, gdzie zawsze wyładowywałeś złe emocje, a może odczuwasz smutek i obojętność? Nic dziwnego, bo właśnie dziś jest na to czas.
Pojęcie Blue Monday wymyślił brytyjski psycholog Cliff Arnal, według jego obliczeń to właśnie dziś, 18 stycznia wypada najbardziej depresyjny poniedziałek roku. Ile w tym prawdy - nie wie nikt, jednak ten dzień na stałe został wpisany do kalendarza nietypowych "świąt".
Na obliczenia Brytyjczyka miała wpływ m.in. długość dnia i czas nasłonecznienia, innymi czynnikami były emocje, które opadły po świętach Bożego Narodzenia, koniec terminu płatności kredytów dotyczących zakupów świątecznych. Pod uwagę wzięto też czynniki psychologiczne, ponieważ wiele z nas po 3 tygodniach od rozpoczęcia nowego roku sprawdza już efekty realizacji planu "Nowy rok, nowa ja" idzie zgodnie z założeniem. Na dodatek warto wspomnieć, że to właśnie poniedziałek należy do najbardziej nielubianych dni w tygodniu.
Mimo, że naukowcy kwestionują obliczenia brytyjskiego uczonego i zaliczają "Blue Monday" do typowego "fake newsa", to terminologia ta świetnie sprawdza się w marketingu. Przecież nic tak nie poprawia humoru i nie wyciąga z depresji jak...zakupy! No właśnie - i tych nadal nie zrobimy jak zwykle, ponieważ rząd właśnie przedłużył panujące obostrzenia. Czy może być gorzej?
Ludzie bardzo łatwo ulegają presji i mimowolnie często dostosowują swoje zachowania a nawet samopoczucie do panujących trendów. Na sam dźwięk "Blue Monday" od razu szukają w sobie gorszego samopoczucia, bądź zaczynają szukać podstaw do tego, by poniedziałek 18 stycznia był faktycznie dniem pełnym szarości i smutku.
Z doświadczenia wiemy, że lektura tego artykułu skłoni czytelników do podziału na tych, którzy momentalnie zaczną doszukiwać się w tym dniu jego drugiej, czarnej wersji, bądź takich, którzy znajdą mnóstwo argumentów by obalić mit niebieskiego poniedziałku, a wieczorem położą się spać z uśmiechem na twarzy.
Już jutro czeka nas kolejne nietypowe święto - to "Dzień popcornu", a 2 lutego będziemy obchodzić kolejne nietypowe święto, to "Dzień pozytywnego myślenia".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Sciencebot: Napisała postów [8], status [nowy]
Pseudonaukowe bzdury żeby tylko coś klepać...