• Wyświetleń: 2275
    • Dodano: 2021-01-11 / 11:28
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Obalamy mity na temat kominków

    Kominki służą nam od wielu wieków. Jednak to XXI wiek można nazwać okresem rozkwitu tych urządzeń. Mowa tu o niesamowitym postępie technologicznym, dzięki któremu popularność kominków drastycznie wzrosła.

    Kominki służą nam od wielu wieków. Jednak to XXI wiek można nazwać okresem rozkwitu tych urządzeń. Mowa tu o niesamowitym postępie technologicznym, dzięki któremu popularność kominków drastycznie wzrosła. Obecnie są to innowacyjne urządzenia grzewcze, które efektywnie ogrzeją budynek oraz urozmaicą wnętrze domu. Można śmiało stwierdzić, że kominki stają się standardem w nowoczesnym budownictwie.


    Takie rozwiązania jak kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home) lub systemem dystrybucji gorącego powietrza sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła, gwarantując wymierne oszczędności i niezależność energetyczną. Wkłady kominkowe (sprawdź nowoczesne wkłady kominkowe Defro Home) są projektowane w taki sposób, aby zmaksymalizować wydajność procesu spalania i jednocześnie zachować odpowiednio niską emisyjność szkodliwych substancji do atmosfery. To ostatnie zagadnienie jest regulowane przez Ekoprojekt. Przez wiele lat użytkowania kominków w różnej formie, w opinii publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji, które nie są poparte żadnymi argumentami. Poniżej postaramy się wyjaśnić najczęstsze mity dotyczące kominków i przedstawić ich prawdziwe oblicze.


    Mit 1: Kominek zanieczyszcza środowisko


    W ostatnich latach, w niektórych regionach naszego kraju wprowadzono zakaz korzystania z kominków. Decyzja władz jest obecnie całkowicie bezpodstawna. Dlaczego? Jest to zasługą wspomnianego wcześniej Ekoprojektu. Jest to dyrektywa, która wprowadziła certyfikaty Ecodesign. Wraz z nim pojawiły się restrykcyjne normy dotyczące emisyjności urządzeń grzewczych. Ilość szkodliwych substancji emitowanych przez kominek nie może przekraczać minimalnych wartości, założonych przez dyrektywę. Ponadto, Ekoprojekt wprowadził pojęcie sezonowej efektywności energetycznej, która jest obliczana na podstawie pracy kominka z mocą maksymalna oraz obniżoną. Dzięki temu, można rzetelnie ocenić faktyczną wydajność urządzenia. W taki sposób, kominki stały się jeszcze bardziej efektywne.


    Mit 2: Kominek = brud i bałagan


    Nowoczesne kominki w postaci wkładów kominkowych to w pełni "czyste" urządzenia. Błędne przekonanie o zanieczyszczaniu pomieszczeń mogło się wziąć z doświadczeń związanych z popularnymi niegdyś kominkami otwartymi. W tym przypadku miało ono rację bytu. Wkłady kominkowe to szczelne urządzenia grzewcze. Zamknięta komora spalania całkowicie oddziela wnętrze kominka od pomieszczenia (nie przepuszcza także zapachów). Również składowanie paliwa nie powinno nikogo martwić, ponieważ na rynku są dostępne innowacyjne stojaki oraz szuflady na drewno, które nie tylko chronią pomieszczenie od kurzu ale również mogą stanowić efektowne element wystroju wnętrza.


    Mit 3: Eksploatacja kominka jest czasochłonna


    Kolejna nieprawdziwa informacja. Rozpalenie w kominku trwa zaledwie kilka minut, a wygaszenie płomienia przebiega samoczynnie (wystarczy przestać dokładać materiał opałowy). Jeśli wybierzemy odpowiednie drewno kominkowe (twarde), praktycznie przez cały wieczór nie będziemy musieli dokładać kolejnych szczap.


    Mit 4: Kominek to dodatkowe koszty


    Kominek to obecnie jeden z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Dzięki płaszczowi wodnemu lub systemowi dystrybucji gorącego powietrza, możemy efektywnie wesprzeć główne źródło ciepła. Szczególnie opłacalne jest to w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Próżno szukać na rynku równie tanich sposobów ogrzewania.



    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".