- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2577
- Dodano: 2021-01-19 / 13:44
- Komentarzy: 4
Sędziowie rozpoczęli cykliczną akcję protestacyjną
18 stycznia był pierwszym dniem akcji protestacyjnej sędziów. Sędziowie żądają przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi - zawieszony od 2 miesięcy, Beaty Morawiec - zawieszona od trzech miesięcy, Pawła Juszczyszyna - zawieszonego od roku.
- Zwróciliśmy się do wszystkich sędziów o powstrzymywanie się od wyznaczania rozpraw w tym dniu i każdym kolejnym 18. dniu miesiąca - mówi rzecznik prasowy Iustitii Bartłomiej Przymusiński. Akcja ma z założenia charakter akcji narastającej, gdyż jeśli ktoś nie mógł jeszcze w styczniu odwołać rozpraw, to już w lutym, marcu itd. Ich po prostu nie wyznaczy. Chodzi o to, aby na tej formie protestu nie ucierpieli obywatele - podkreśla rzecznik Iustitii.
- Protestujemy przeciwko represjom sędziów. 18 listopada zeszłego roku został zawieszony przez upolitycznioną Izbę Dyscyplinarną sędzia Igor Tuleja. Nie zgadzamy się z tym. Został zawieszony z uwagi na to, że orzekł o nieprawidłowościach w głosowaniu na Sali Kolumnowej. Jego przewinieniem jest to, że upublicznił wówczas tę decyzję, prokurator nie sprzeciwił się temu i za to został zawieszony. Dlatego 18 dzień każdego miesiąca został ustanowiony dniem solidarności z represjonowanymi sędziami. Sędzia Beata Morawiec została zawieszona przez tę samą Izbę jeszcze wcześniej, a sędzia Paweł Juszczyszyn za to, że zażądał list poparcia do KRS. Jest pozbawiony 40 procent wynagrodzenia już rok czasu, a nie słychać żeby coś się działo w jego sprawie - mówi sędzia Monika Ciemięga.
Sędziowie mają zamiar odwoływać sesje w tym dniu. - Praca sędziego to nie tylko orzekanie na rozprawie. To pisanie uzasadnień do orzeczeń, rozpoznawanie zażaleń, zastanawianie się nad przyszłymi orzeczeniami i wydawanie wyroków na posiedzeniach niejawnych - słyszymy dalej.
Zdaniem protestującego środowiska sędziowskiego, decyzje o zawieszeniu zostały wydane przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Ona została zawieszona. - W naszej ocenie Izba Dyscyplinarna nie miała prawa podjąć takich decyzji, a zrobiła to dlatego że sędziowie mieli odwagę sprzeciwić się temu co władza wykonawczą i ustawodawcza robi z wymiarem sprawiedliwości - dodaje Ciemięga.
W tym roku organizowana jest sztafeta "Łączy nas praworządność". Odbywa się w dniach 10 do 20 stycznia (kończy się w dniu przesłuchania sędziego Igora Tulei przez prokuraturę).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5584], status [VIP]
Pragną sędziów na telefon od tyfuska.