- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2912
- Dodano: 2021-01-30 / 18:07
- Komentarzy: 9
Na Politechnice Opolskiej padł rekord w wynalazkach!
Tylko w 2020 roku do Urzędu Patentowego RP naukowcy z Politechniki Opolskiej zgłosili 33 wynalazki. Dla porównania: rok wcześniej takich zgłoszeń było 17, a dwa lata temu tylko dziewięć.
Jednym z zeszłorocznych zgłoszeń do ochrony patentowej jest pad elektroadhezyjny. - Koncepcji wykonania pada elektroadhezyjnego jest wiele. Najczęściej zbudowane są z płytki PCB lub innego dielektrycznego materiału, na którym znajdują się dwie miedziane elektrody. Kształty oraz grubości tych elektrod mogą być różne. Kiedy podłączymy pad pod wysokie napięcie, następuje wytworzenie się pola elektrostatycznego, co w rezultacie skutkuje wytworzeniem siły, która jest w stanie przyciągnąć do pada badany przedmiot. Pady elektroadhezyjne wykorzystywane są w przemyśle do przenoszenia, łapania oraz przyciągania różnych elementów. W rolnictwie służą do zbierania owoców i w tym przypadku są wykorzystywane elastyczne pady, dla lepszego chwytania - informuje prof. Jarosław Zygarlicki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który nad padem pracował wspólnie z Wiktorią Kalus i dr. Łukaszem Nagim.
Kolejny wynalazek, również prof. Zygarlickiego, tym razem we współpracy z Natalią Browarską to układ mający na celu sterowanie światłem w pomieszczeniu, tak aby wpływało ono bezpośrednio na samopoczucie osoby w nim przebywającej, np. poprzez redukcję senności lub wzmożenie koncentracji czy też wprowadzenie w stan relaksu. Układ ten połączony jest z układem rejestrującym aktywność bioelektryczną mózgu (elektroencefalograf) w czasie rzeczywistym, który na bieżąco dostosowuje parametry oświetleniowe zgodnie z wybranym wcześniej przez użytkownika profilem.
Z kolei dr inż. Marek Wasilewski z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki zmodernizował odpylacz cyklonowy przeznaczony do oczyszczania gazu z cząstek stałych, w szczególności z pyłu. - W związku z tym, że odpylacze cyklonowe są najczęściej stosowanymi odpylaczami mechanicznymi oraz faktu, że podejmowano już wiele prac badawczych mających na celu optymalizację ich konstrukcji badacze zmuszeni są do poszukiwania nowych, niestandardowych rozwiązań konstrukcyjnych. Tego typu rozwiązaniem - zaprezentowanym w zgłoszeniu patentowym - jest zainstalowanie wewnątrz separatora podłużnego elementu w kształcie pręta wyposażonego w łopatki kierujące. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie skuteczności odpylania cząstek ciała stałego oraz ograniczenie spadku ciśnienia. Zastosowanie dodatkowego elementu wpływa przede wszystkim na ograniczenie zjawiska precesji wiru wewnętrznego, jego stabilizację oraz zmniejszenie prędkości osiowej w osi separatora - tłumaczy dr inż. Marek Wasilewski.
- To są rozwiązania nowe w skali światowej - tak uczelniane wynalazki komentuje Wiesława Surmiak, rzecznik patentowy Politechniki Opolskiej, do której ze swoimi pomysłami zgłaszają się naukowcy.
- Preferuję zasadę podzielenia się istotą rozwiązania dokonanego przez twórcę i wprowadzenia mnie w tematykę, po czym ściśle współpracujemy w opracowaniu dokumentacji zgłoszeniowej do Urzędu Patentowego RP. Nasi naukowcy wykazują wiele inwencji, inicjatywy i wyobraźni, są kreatywni, twórczy, a nie odtwórczy - podkreśla Wiesława Surmiak.
W minionym roku na politechnice padł rekord w składaniu wniosków patentowych. Naukowcy zgłosili 33 wnioski do ochrony patentowej. To niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku - wtenczas zgłoszeń było 17 - oraz znacznie więcej niż w 2019 i w 2018 roku - wtedy zgłoszeń w skali roku było dziewięć.
- Pracujemy nad podniesieniem poziomu naukowego uczelni. To oznacza również korzyści dla otoczenia uczelni, społeczeństwa, gospodarki, które będą wykorzystywać nasze innowacje - zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
- Centrum Transferu Technologii (CTT) czyni starania w celu komercjalizacji wysiłku intelektualnego naszych naukowców nie tylko poprzez realizację całej gamy usług dla przemysłu, ale także poszukując nabywców gotowych rozwiązań i projektów wynalazczych powstałych w naszej uczelni. CTT promuje wynalazki już objęte ochroną patentową, a także te dopiero zgłoszone do Urzędu Patentowego RP celem uzyskania takiej ochrony, gdyż także one mogą być przedmiotem sprzedaży lub licencjonowania. To co charakteryzuje dobre rozwiązanie, to jego potencjał wdrożeniowy i możliwość przemysłowego zastosowania. Do pracy nad takimi wynalazkami szczególnie zachęcamy naukowców i jednocześnie zapraszamy ich do kontaktu z nami we wszystkich kwestiach dotyczących procesu spieniężania efektów ich pracy - mówi Magdalena Filipek, dyrektor CTT.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2716], status [Szycha]
Niemcy co roku patentuja 2000 wynalazków !