• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 4546
    • Dodano: 2021-02-01 / 15:35
    • Komentarzy: 3

    Miejski "Freeshop" powstanie jeszcze w tym roku. Czas ogłosić przetarg

    (Fot. Dżacheć)

    W centrum miasta ma powstać "ReUżytkownia" czyli punkt, w którym Opolanie będą mogli nieodpłatnie wymienić swoje używane rzeczy. ReUżytkownia ma powstać jeszcze w tym roku.


    Miejsce do bezpłatnej wymiany używanych rzeczy jest potrzebne w naszym mieście. Dowodzą tego "wymianki", które przez wiele lat były organizowane przez Stowarzyszenie Krakoffska36. Fundacja prowadziła też pamiętliwą "Graciarnię", do której Opolanie chętnie przynosili używane rzeczy wielkogabarytowe, a potrzebujący równie chętnie stamtąd je odbierali. Niestety po rewitalizacji ulicy Krakowskiej w Opolu zabrakło miejsca na takie działania przez Stowarzyszenie.

    Na czwartkowej sesji rady miasta zapadła decyzja o zwiększeniu pieniędzy przeznaczonych remont lokalu. Punkt, w którym przedmioty zyskiwać będą drugie życie powstanie w centrum miasta, a dokładnie w dawnym sklepie "Adam" przy ul. Książąt Opolskich.

    ReUżytkownia to będzie tzw. "freeshop". - Miejsce, gdzie wszystko będzie za darmo. Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. Chcemy, żeby ReUżytkownia była również miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką ekologii - tłumaczy Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Opolu.

    ReUżytkownia ma być także miejscem edukacji ekologicznej i realizować współpracę z wolontariuszami, którzy ideę dawania drugiego życia przedmiotom będą propagować wśród mieszkańców Opola. Spójne z ideą ReUżytkowni ma być również funkcjonowanie kawiarenki naprawczej, tak, aby rzeczy, które nie znalazły nabywców, przed wyrzuceniem, mogły być wykorzystane.

    Planowane jest więc prowadzenie warsztatów zero waste (styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska), nadawać drugie życie przedmiotu czy upcykling. Niezniszczone ubrania, meble, przedmioty codziennego użytku, a wszystko to będzie można przynieść do ReUżytkowni, by następnie znalazły nowego właściciel. Szczegóły będą określone w regulaminie tego miejsca.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-02-01 18:47:03 [89.64.57.*] id:1607739  
    pinoczet: Napisał postów [400], status [pismak] Reputacja
    jak te nasze szpece z ratusza biora się za jakies biznesy to tylko same koszty, straty, wolontariaty. W podrzędnej firmie na stanowisku gdzie o czymś się decyduje polecieli by na zbity pysk po pierwszej decyzji.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-02-02 08:36:12 [217.173.195.*] id:1607757  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Bo miasto to nie biznes, na szczęście. Większość projektów prospołecznych to koszt, co nie znaczy, że są one niepotrzebne.
    2021-02-01 16:52:57 [89.67.13.*] id:1607734  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    Adam - kupowałem tam pierwsze, poważne części męskiej garderoby.

    Nick:
    Treść: