- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4249
- Dodano: 2021-04-13 / 19:06
- Komentarzy: 5
Duże zmiany w zawartości dowodów osobistych. Nowe dokumenty m.in. z odciskami palców
W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat - większość z nich będzie wnioskować o pierwszy "dorosły" dowód. Nowy dokument z dużymi zmianami.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Nowe przepisy wynikają z konieczności dostosowania dotychczasowych polskich regulacji do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.
A co się zmieni? Po pierwsze - wygląd dowodu. Po drugie - zawartość warstwy elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w niej odcisków palców i podpisu posiadacza dowodu. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.
Co się NIE zmieni? Jeśli Twój dowód ma jeszcze długą datę ważności - nie będzie obowiązku wymiany. Z dotychczasowego dowodu możesz korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe regulacje zaczną obowiązywać w sierpniu tego roku. Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód - nie warto z tym czekać.
- W 2020 roku Polacy złożyli ponad dwa razy więcej wniosków online o dowód osobisty niż rok wcześniej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty skorzystało 333 960 osób. W całym 2019 roku - 160 486 - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - W styczniu tego roku elektroniczny wniosek o dokument tożsamości złożyły 40 624 osoby, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej - dodaje.
Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie.
Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Jeśli go nie macie, załóżcie od ręki, także przez internet.
- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku - tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje sekretarz stanu w KPRM.
Zasadnicza różnica między e-dowodem a "tradycyjnym" jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian. E-dowód ma już ponad 4,5 miliona Polaków.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7762], status [VIP]
a jak ktoś nie ma "ronk" to odciśnie wacka :)))