- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1955
- Dodano: 2021-02-17 / 09:45
- Komentarzy: 9
Dziś Środa Popielcowa. Do niedzieli wielkanocnej zostało 46 dni
Właśnie dziś, Środą Popielcową katolicy rozpoczynają okres Wielkiego Postu, który będzie w tym roku wyjątkowo długi, bo potrwa aż 46 dni. Od dziś powinniśmy przygotowywać się będą do największego chrześcijańskiego święta, czyli Wielkanocy.
W tym roku święta Wielkiej Nocy przypadają na 4 i 5 kwietnia - do tradycyjnego śniadania wielkanocnego zasiądziemy więc za 46 dni.
Wielki Post wprowadzono już w VII wieku, jednak zwyczaj szczególnego obchodzenia Środy Popielcowej wprowadził papież Urban II dopiero w wieku XI. Od tamtej pory zwyczaj ten jest rokrocznie kultywowany. Popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest też w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji.
W kościołach kapłani w czasie mszy popielcowej będą posypywać głowy wiernych popiołem, nawiązując do ewangelicznego przesłania "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Ma nam to przypomnieć o nietrwałości życia ludzkiego i konieczności zwrócenia się ku Bogu dla zbawienia nieśmiertelnej duszy. Na znak pokuty i dla podkreślenia refleksyjnego nastroju dziś kolorem obowiązującym w liturgii będzie fiolet. Z uwagi na pandemię obrzęd ten będzie dostosowany do obowiązującego reżimu sanitarnego.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wskazania dotyczące obrzędu posypywania głów popiołem w roku bieżącym, w związku z trwającą pandemią. - W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. W tym roku przypadnie ona 17 lutego. Instrukcja wskazuje, że po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz". Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów" - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Idąc na mszę świętą, należy pamiętać o obostrzeniach, które obowiązują w kościołach. Trzeba zasłaniać usta i nos - podobnie, jak w innych miejscach użytku publicznego - (nie dotyczy to osób sprawujących kult), a także zachować dystans co najmniej 1,5 m.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP]
Oczywiście dzisiejsze tłumy w kościołach grupy najbardziej narażonej na ciężkie przejście covida nie wpłyną na większą ilość zachorowań.