- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1741
- Dodano: 2021-02-18 / 13:20
- Komentarzy: 9
Dziś 98. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech
W czwartek 18 lutego przypada 98. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. Złożono kwiaty. W niedzielne południe odbędzie się uroczysta msza.
Związek Polaków w Niemczech został założony latem 1922 roku. Już na początku skupiał ponad 30 tysięcy Polaków, zamieszkujących wówczas tereny niemieckie. ZPwN był podzielony na pięć dzielnic, z czego Dzielnica z siedzibą w Opolu liczyła około 5 tysięcy członków.
To właśnie dziś, w czwartek 18 lutego przypada 98. rocznica powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. Od lat z okazji kolejnych rocznic organizowano miejskie obchody. W tym roku z powodu pandemii uroczystości będą miały nieco inną formę.
Od godziny 10.00 znicze na grobach działaczy Związku Polaków zapalali członkowie Młodzieżowej Rady Miasta w Opolu ( m.in. na grobie Edmunda Osmańczyka oraz na grobach działaczy pochowanych na Cmentarzu Komunalnym).
O godz. 11.00 w asyście wojskowej zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na Placu Wolności.
Z kolei w niedzielę o godzinie 12.00 odbędzie się msza św. w Katedrze Opolskiej w intencji działaczy spod znaku Rodła, potomków ich rodzin, przyjaciół oraz sympatyków.
W 1930 roku władze I Dzielnicy ZPwN ulokowały się w domu przy Nikolaistr. 48 (dzisiejsza ul. Książąt Opolskich), na parterze mieściła się Gospoda Polska. Dom ten w 1933 został kupiony przez Bank Słowiański z Berlina na rzecz I dzielnicy. Służył jako Dom Polski do różnych celów. Tu odbywały się spotkania, akademie i uroczystości. Oprócz biura dzielnicy mieściły się tu też polskie towarzystwa np. Polsko-Katolickie Towarzystwo Szkolne na Śląsku Opolskim, Związek Stowarzyszeń Młodzieży Polsko-Katolickiej. Wybuch II wojny światowej doprowadził do likwidacji ZPwN, a działaczy i członków organizacji aresztowano we wrześniu 1939 roku.
Dom Polski nie przetrwał wojny, jak wiele domów w centrum Opola. Dziś o tym miejscu przypomina jedynie pamiątkowy głaz stojący na rogu ul. Sądowej i ul. Książąt Opolskich. - Przetrwała natomiast pamięć o działalności I Dzielnicy ZPwN i ludziach, którzy za swoje przekonania zapłacili ogromną cenę - część zabito, część nie przeżyła pobytu w obozach koncentracyjnych. Pamięć zawsze pozostaje najlepszym strażnikiem historii - zauważa przewodniczący Rady Miasta Opola Łukasz Sowada.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
arta26: Napisał postów [1556], status [zrobił/a karierę]
To to pamiętają ale jak rus wjechal w lutym 1945 do Śląska opolskiego i w 90 % wszystko zniszczył,okradł i mordował ludnosc to nikt nie upamiętnia.