• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1881
    • Dodano: 2021-03-07 / 13:15
    • Komentarzy: 5

    Pierwsze w Polsce centrum projektowania uniwersalnego powstaje na Politechnice Opolskiej

    (Fot. Politechnika Opolska)

    Jedyne w skali kraju centrum dotyczące upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku powstaje na Politechnice Opolskiej. Uczelnia otrzymała na ten cel grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości blisko 2,5 mln zł.


    - Projektowanie uniwersalne polega na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Produkty, w naszym przypadku mówimy o przedmiotach codziennego użytku, designie, powinny zostać utworzone w taki sposób, aby mogli z nich korzystać wszyscy, niezależnie od tego czy są sprawni czy nie - tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

    - Zwróćmy uwagę na przykład na wtyczkę od czajnika elektrycznego czy jakiegokolwiek urządzenia, z którego korzystamy w kuchni. Osoby sprawne po prostu taką wtyczkę wyciągną z kontaktu. Problem z tym będzie miała osoba, która nie ma kciuka. Wystarczy inny projekt wtyczki, żeby to zmienić. Podobnych przedmiotów w naszym otoczeniu jest bardzo dużo - dodaje prof. Grzegorz Królczyk.

    - Dotychczas większość działań nastawiona była na usuwanie wszelkich możliwych barier ograniczających dostęp lub możliwość użytkowania przez osoby z różnego rodzaju ograniczeniami. Ideą projektowania uniwersalnego w tym obszarze jest tworzenie nowych przedmiotów w taki sposób, aby tych ograniczeń nie było - podkreśla prof. Krystian Czernek, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, koordynator projektu, który Politechnika Opolska - jako lider - będzie prowadziła wspólnie z Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Pedagogicznym z Krakowa.

    - W ramach projektu będziemy przeprowadzać cykl szkoleń dla podmiotów z otoczenia gospodarczego, pracowników uczelni oraz studentów - zapowiada prof. Krystian Czernek.

    Inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizowana jest w ramach rządowego Programu Dostępność Plus, który dotyczy zapewnienia swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach.

    - Nasz konkurs ma charakter pilotażowy. W jego efekcie ma powstać pięć centrów wiedzy o dostępności. Chcemy, żeby ich działalność na trwałe wpisała się w akademicką mapę Polski. Aby rzeczywiście tak się stało, nie wystarczy, że dane centrum powstanie. Kluczowe jest zapewnienie jakości i ciągłości jego pracy - zaznacza Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

    Jak informuje NCBiR, oprócz centrum na Politechnice Opolskiej, na czterech innych uczelniach w kraju powstaną centra wiedzy o dostępności dotyczące architektury, urbanistyki i budownictwa (Politechnika Krakowska); cyfryzacji i komunikacji (Uniwersytet Szczeciński); transportu i mobilności (Wojskowa Akademia Techniczna) oraz zdrowia (w tym przypadku nie wybrano jeszcze szkoły wyższej).

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-03-07 14:38:40 [89.67.13.*] id:1609179  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    Najpierw polikwidowano wszelkie możliwe zawody, a teraz trzeba na nowo je tworzyć, bo nie mogły normalnym tokiem wyewoluować. Takie są owoce reform lat minionych. Ale dla wielu to był argument za wychodzeniem ze skansenu Europy. Głupki.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2021-03-08 08:15:52 [217.173.195.*] id:1609193  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Znaczy się mieliśmy jeszcze niedawno designerów? generalnie ludzi którzy mogli stać się specjalistami w dziedzinie ergonomii? Którzy to?
    2021-03-08 15:22:52 [89.67.13.*] id:1609227  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    Poczytaj o wzornictwie przemysłowym proszę.
    2021-03-09 08:36:56 [217.173.195.*] id:1609257  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Cały czas używamy rzeczy, które wyszły spod ręki specjalistów wzornictwa przemysłowego. Raczej Ci specjaliści nie przejmowali się ludźmi z jakimiś dysfunkcjami żeby im ułatwić używanie czegoś. A to, że ten program przeżre kasę na szkolenia i inne miękkie akcje to już inna kwestia :)
    2021-03-08 13:03:03 [165.225.73.*] id:1609207  
    dontomasso: Napisał postów [4390], status [VIP] Reputacja
    "Zwróćmy uwagę na przykład na wtyczkę od czajnika elektrycznego czy jakiegokolwiek urządzenia, z którego korzystamy w kuchni. Osoby sprawne po prostu taką wtyczkę wyciągną z kontaktu. Problem z tym będzie miała osoba, która nie ma kciuka. Wystarczy inny projekt wtyczki, żeby to zmienić. Podobnych przedmiotów w naszym otoczeniu jest bardzo dużo - dodaje prof. Grzegorz Królczyk" - ciekawe co zaprojektuja dla stolatra ktoremu brakuje kciuk i palec wskazujacy.

    Nick:
    Treść: