- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4828
- Dodano: 2021-03-05 / 20:30
- Komentarzy: 7
Przychodnie nadużywają teleporad. To przywilej, nie obowiązek. Będą zmiany!
Lekarze oraz przychodnie zamknęli się na potrzebujących. Nadużywane są teleporady, z czym wiąże się duże ryzyko masowego pogorszenia zdrowia Polaków. Najważniejsza zmiana w usługach leczniczych to taka, że kiedy pacjent wyraźnie zażyczy sobie wizyty w gabinecie lekarskim - taka wizyta musi się odbyć.
Za chwilę minie rok, kiedy życie zmieniło się o 180 stopni. Najważniejsze zmiany odczuwamy przede wszystkim na naszym zdrowiu, a osoby, które na co dzień były pod stałą opieką lekarską pandemię odczuły najbardziej. Starając się zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa między ludźmi, do większości przychodni nie można wejść "z ulicy". Najczęściej wizyta w przychodni u lekarza pierwszego kontaktu jest poprzedzona nerwowymi telefonami i długą argumentacją, dlaczego potrzebujemy kontaktu ze specjalistą. Minister Zdrowia mówi "dość".
- Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem, to również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego i zdecydowałem się ograniczyć możliwość stosowania teleporad - poinformował minister. - Dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. Nowe regulacje, które przygotowaliśmy przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem do szóstego roku życia - słyszymy.
W rozporządzeniu będą wyjątki, kiedy z teleporady nie skorzystamy, ale tylko z uwagi na nasze dobro. - To przypadki pierwszych wizyt, sytuacji, w których osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą. Wprowadzony ma być też warunek, że na wyraźne życzenie pacjenta ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć - przekazał szef resortu zdrowia.
- Teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może on nie chcieć skorzystać i może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym - mówił Niedzielski.
Rozporządzenie o teleporadach wejdzie w życie 7 dni po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw, czyli prawdopodobnie będzie obowiązywać od kolejnego weekendu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Polpha: Napisał postów [9640], status [VIP]
W koncu. Tym znachorom robic sie nie chce. Biora taka samą kase za kilkia slów do telefony co za zwyklą wizyte. Dramat