• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 8333
    • Dodano: 2021-03-09 / 17:58
    • Komentarzy: 4

    Oddział Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu świętuje 25-lecie

    (Fot. USK Opole)

    Średnio 3200 hospitalizowanych w ciągu roku pacjentów, około 1800 wykonanych koronarografii i ponad 1000 angioplastyk wieńcowych i tyle samo zabiegów elektrofizjologicznych. To tylko niektóre ze statystyk obrazujących działalność oddziału.


    Oddział Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu świętuje 25-lecie. Obecnie na oddziale pracuje ponad 30 lekarzy, z czego ponad 20 to specjaliści kardiolodzy.

    - Największym naszym sukcesem jest to, że od kiedy ponad 20 lat temu uruchomiliśmy 24-godzinny dyżur inwazyjnego leczenia zawału serca w Opolu, a byliśmy drugim w kraju takim ośrodkiem, po Zabrzu, mieszkańcy Opolszczyzny są szybko, nowocześnie i skutecznie leczeni - mówi dr n. med. Piotr Feusette, zastępca ordynatora Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, związany z nim od początku. - Znajduje to odzwierciedlenie w coraz mniejszej liczbie osób, które umierają w naszym regionie na zawał serca. Wypisanym do domów chorym po zawale serca zorganizowaliśmy również kompleksową opiekę kardiologiczną.

    Oddział rozpoczął działalność 8 marca 1996 roku w Wojewódzkim Centrum Medycznym. Został stworzony na bazie Wojewódzkiej Przychodni Kardiologicznej, działającej w Opolu od września 1994 roku. Jej kierownikiem został dr n. med. Władysława Pluta, wówczas adiunkt I Kliniki Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej. On także rozpoczął organizowanie oddziału, którego został pierwszym i wieloletnim ordynatorem.

    Zespół lekarski, za wyjątkiem asystentów Piotra Feusette, Danuty Zawiły-Pluty i Andrzeja Westera (przyszli z klinik wrocławskiej i zabrzańskich) rekrutował się z młodych miejscowych lekarzy. Dla wielu z nich było to pierwsze miejsce pracy, gdzie zdobywali kolejne stopnie specjalizacji.

    25 lat temu Oddział Kardiologii w opolskim szpitalu przy ul. Witosa był pierwszym i przez wiele lat jedynym w województwie opolskim o takiej specjalizacji, wyposażonym w nowoczesną aparaturę medyczną pozwalającą na prowadzenie pełnej zarówno inwazyjnej jak i nieinwazyjnej diagnostyki chorób układu krążenia.

    Także dziś utrzymuje wysoki poziom leczenia. - Permanentnie podnosimy umiejętności naszej kadry i pozyskujemy nowoczesny sprzęt, co pozwala nam zapewnić chorym najwyższej jakości i najnowocześniejsze metody leczenia. Dorównujemy w tym zakresie wiodącym ośrodkom kardiologicznym w Polsce - mówi prof. Marek Gierlotka, od 2018 roku kierownik oddziału. - Jedyne, co nas limituje, to wysokość kontraktu z NFZ, bo nowoczesne terapie są bardzo kosztowne.

    W ramach zabiegów kardiologii inwazyjnej kardiolodzy z USK od lat leczą zawał mięśnia sercowego i chorobę wieńcową. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się leczenie strukturalnych chorób serca - nasi specjaliści wykonują przezskórne zabiegi wszczepiania i naprawy zastawek serca, zamykają nieprawidłowe połączenia jam serca a najbardziej ryzykowne zabiegi wykonują w zabezpieczeniu systemami wspomagania krążenia.

    Oddział jest podzielony na dwie części: intensywnej terapii kardiologicznej, gdzie trafiają pacjenci w stanach zagrożenia życia i wymagający stałego monitorowania oraz ogólnej, gdzie przyjmowani są pacjenci skierowani do szpitala w trybie planowym.

    - Nie byłoby oddziału bez pracowni - zaznacza prof. Gierlotka. A jest ich kilka: hemodynamiki, czyli kardiologii inwazyjnej, kierowanej przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę; elektrofizjologii (zajmującej się zaburzeniami rytmu serca), kierowanej przez dr. Grzegorza Horodyńskiego; diagnostyki echokardiograficznej, którą kieruje dr Maria Piskozub; elektrokardiologii nieinwazyjnej, kierowanej przez dr Joannę Płonkę oraz diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa i rezonans serca, którą kieruje dr Tomasz Brzostowicz.

    Ważną częścią oddziału jest Poradnia Kardiologiczna, która zapewnia chorym ciągłość opieki i leczenia po opuszczeniu oddziału. W niej również kwalifikuje się pacjentów do przyjęcia na oddział. Na szczególną uwagę zasługuje poradnia kompleksowej opieki po zawale serca (KOS-Zawał).

    Obecnie na oddziale pracuje ponad 30 lekarzy, z czego ponad 20 to specjaliści kardiolodzy. Wśród nich jest profesor, doktor habilitowany nauk medycznych i pięciu doktorów nauk medycznych. Kilku lekarzy jest w trakcie przewodów doktorskich. Chorymi opiekuje się ponad 50 pielęgniarek i techników medycznych (asystują przy zabiegach hemodynamicznych i elektrofizjologicznych) oraz dwie sekretarki medyczne.

    Ze statystyk wynika, że średnio w ciągu roku na oddziale hospitalizowanych jest ponad 3200 pacjentów. Najwięcej - z chorobą wieńcową i zawałem serca, w dalszej kolejności - z niewydolnością serca i zaburzeniami rytmu. Każdego roku na oddziale wykonuje się około 1800 zabiegów koronarografii, ponad 1000 angioplastyk wieńcowych i tyle samo zabiegów elektrofizjologicznych (ablacje, wszczepienia rozruszników i defibrylatorów).

    Jak przyznają kierownicy oddziału, w minionym roku z powodu epidemii koronawirusa, zarówno przyjęć jak i zabiegów było mniej.

    Oddział Kardiologii USK w Opolu jest ściśle związany z Kliniką Kardiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi wykłady, seminaria i zajęcia kliniczne dla studentów medycyny. Prężnie działa również Studenckie Koło Naukowe CARDIOS, którym opiekują się lekarze Kliniki Kardiologii.

    Dr n med. Piotr Feusette zauważa, że jeszcze zanim w Opolu powstał Wydział Lekarski lekarze z Oddziału Kardiologii USK brali udział w prowadzonych w Polsce przełomowych badaniach klinicznych, które zmieniły postrzeganie tej dziedziny medycyny, a których skutkiem było wprowadzenie nowych metod leczenia.

    - To, czego jeszcze w USK nam jeszcze brakuje, to nowoczesna infrastruktura lokalowo-socjalna - mówi prof. Marek Gierlotka. - Mam nadzieję, że na 30-lecie oddziału będziemy mogli pochwalić się nowoczesnym i funkcjonalnym centrum sercowo-naczyniowym w nowym budynku, które zapewni jeszcze bardziej kompleksowe i skuteczne leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych. Chcielibyśmy, aby w jednym miejscu znalazły się wszystkie oddziały zajmujące się leczeniem serca i naczyń.

    - Jeśli spojrzymy w dane medyczne, to mamy trzy główne lokalizacje miażdżycy: głowa serce i tętnice obwodowe. U 70 proc. pacjentów choroba ujawnia się w co najmniej dwóch z tych lokalizacji, np. w mózgu i tętnicach obwodowych, sercu i tętnicach obwodowych czy mózgu i sercu. Stąd potrzeba skupienia lekarzy wymienionych wcześniej specjalizacji w jednym miejscu, żeby zagwarantować pacjentom szybką i zsynchronizowaną pomoc - uzasadnia dr n. med. Piotr Feusette, zastępca kierownika oddziału.

    Planach utworzenia nowoczesnego centrum potwierdza dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera: - Oprócz prowadzonej na światowym poziomie działalności medycznej Oddział Kardiologii przez wszystkie te lata był również kuźnią kadr medycznych, a obecnie realizuje te zadania również w ramach Kliniki Kardiologii UO. Właśnie między innymi ze względu na potencjał naszej kadry uruchamiamy Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych - Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa. Następnym krokiem będzie zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Sercowo-Naczyniowego.


    Kalendarium:
    1996 - uruchomienie oddziału, ordynator dr n. med. Władysław Pluta; pierwsza koronarografia: Władysław Pluta, Piotr Feusette; pierwsza angioplastyka wieńcowa: Andrzej Wester; implantacja pierwszego stymulatora serca: Marek Jędryszczak
    1999 - 24-godzinny dyżur hemodynamiczny: Andrzej Wester, Piotr Feusette, Krzysztof Krawczyk
    2002 - przeniesienie pracowni hemodynamiki do nowych pomieszczeń, drugi angiograf; pierwsza implantacja defibrylatora: Grzegorz Horodyński
    2004 - utworzenie pracowni elektrofizjologii; pierwsza ablacja: Grzegorz Horodyński
    2007 - uruchomienie po remoncie pracowni elektrofizjologii
    2010 - rezonans magnetyczny serca (Tomasz Brzostowicz)
    2011 - pierwszy zabieg przezcewnikowego wszczepienia protezy zastawki TAVI (Andrzej Wester, Jerzy Sacha, Jacek Kaperczak)
    2014 - Władysław Pluta przechodzi na emeryturę, Piotr Feusette obejmuje funkcję ordynatora
    2016 - pierwszy zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka (Jerzy Sacha, Jacek Kaperczak)
    2017 - uruchomienie Kompleksowej Opieki Skoordynowanej dla pacjentów po zawale serca (Piotr Feusette)
    2018 - zamknięcie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej (Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk)
    2018 - prof. Marek Gierlotka zostaje kierownikiem oddziału
    2019 - pierwszy zabieg przezskórnej naprawy zastawki mitralnej MitraClip (Jerzy Sacha, Marek Gierlotka, Jarosław Bugajski)
    2019 - biopsje mięśnia sercowego (Marek Gierlotka)
    2020 - rutynowe wykonywanie zabiegów wysokiego ryzyka ze wsparciem systemów wspomagania krążenia Impella, ECMO (Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Przemysław Lipski, Tomasz Czarnik)
    2020 - zabiegi usuwania elektrod (Grzegorz Hordyński, Tomasz Pawlik)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-03-10 08:53:58 [188.123.205.*] id:1609335  
    ombre: Napisał postów [20209], status [VIP] Reputacja
    A maseczki gdzie?Już nie obowiązują w tej pandemii?A jesli ich nie obowiązują bo są zaszszepieni to dlaczego odwołują planowe operacje?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-03-10 09:46:10 [88.199.172.*] id:1609340  
    24mikol: Napisał postów [1433], status [Szycha] Reputacja
    A kiedy to zdjęcie było zrobione?
    2021-03-10 08:43:04 [83.7.128.*] id:1609327  
    azam: Napisała postów [954], status [stały bywalec] Reputacja
    Pięknie, życzę dalsyzch sukcesów.

    Nick:
    Treść:
    2021-03-10 06:31:22 [31.60.24.*] id:1609318  
    Polpha: Napisał postów [9711], status [VIP] Reputacja
    Super! Dziękujemy !!!

    Nick:
    Treść: