- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 8256
- Dodano: 2021-03-09 / 17:58
- Komentarzy: 4
Oddział Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu świętuje 25-lecie
Średnio 3200 hospitalizowanych w ciągu roku pacjentów, około 1800 wykonanych koronarografii i ponad 1000 angioplastyk wieńcowych i tyle samo zabiegów elektrofizjologicznych. To tylko niektóre ze statystyk obrazujących działalność oddziału.
Oddział Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu świętuje 25-lecie. Obecnie na oddziale pracuje ponad 30 lekarzy, z czego ponad 20 to specjaliści kardiolodzy.
- Największym naszym sukcesem jest to, że od kiedy ponad 20 lat temu uruchomiliśmy 24-godzinny dyżur inwazyjnego leczenia zawału serca w Opolu, a byliśmy drugim w kraju takim ośrodkiem, po Zabrzu, mieszkańcy Opolszczyzny są szybko, nowocześnie i skutecznie leczeni - mówi dr n. med. Piotr Feusette, zastępca ordynatora Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, związany z nim od początku. - Znajduje to odzwierciedlenie w coraz mniejszej liczbie osób, które umierają w naszym regionie na zawał serca. Wypisanym do domów chorym po zawale serca zorganizowaliśmy również kompleksową opiekę kardiologiczną.
Oddział rozpoczął działalność 8 marca 1996 roku w Wojewódzkim Centrum Medycznym. Został stworzony na bazie Wojewódzkiej Przychodni Kardiologicznej, działającej w Opolu od września 1994 roku. Jej kierownikiem został dr n. med. Władysława Pluta, wówczas adiunkt I Kliniki Kardiologii Śląskiej Akademii Medycznej. On także rozpoczął organizowanie oddziału, którego został pierwszym i wieloletnim ordynatorem.
Zespół lekarski, za wyjątkiem asystentów Piotra Feusette, Danuty Zawiły-Pluty i Andrzeja Westera (przyszli z klinik wrocławskiej i zabrzańskich) rekrutował się z młodych miejscowych lekarzy. Dla wielu z nich było to pierwsze miejsce pracy, gdzie zdobywali kolejne stopnie specjalizacji.
25 lat temu Oddział Kardiologii w opolskim szpitalu przy ul. Witosa był pierwszym i przez wiele lat jedynym w województwie opolskim o takiej specjalizacji, wyposażonym w nowoczesną aparaturę medyczną pozwalającą na prowadzenie pełnej zarówno inwazyjnej jak i nieinwazyjnej diagnostyki chorób układu krążenia.
Także dziś utrzymuje wysoki poziom leczenia. - Permanentnie podnosimy umiejętności naszej kadry i pozyskujemy nowoczesny sprzęt, co pozwala nam zapewnić chorym najwyższej jakości i najnowocześniejsze metody leczenia. Dorównujemy w tym zakresie wiodącym ośrodkom kardiologicznym w Polsce - mówi prof. Marek Gierlotka, od 2018 roku kierownik oddziału. - Jedyne, co nas limituje, to wysokość kontraktu z NFZ, bo nowoczesne terapie są bardzo kosztowne.
W ramach zabiegów kardiologii inwazyjnej kardiolodzy z USK od lat leczą zawał mięśnia sercowego i chorobę wieńcową. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się leczenie strukturalnych chorób serca - nasi specjaliści wykonują przezskórne zabiegi wszczepiania i naprawy zastawek serca, zamykają nieprawidłowe połączenia jam serca a najbardziej ryzykowne zabiegi wykonują w zabezpieczeniu systemami wspomagania krążenia.
Oddział jest podzielony na dwie części: intensywnej terapii kardiologicznej, gdzie trafiają pacjenci w stanach zagrożenia życia i wymagający stałego monitorowania oraz ogólnej, gdzie przyjmowani są pacjenci skierowani do szpitala w trybie planowym.
- Nie byłoby oddziału bez pracowni - zaznacza prof. Gierlotka. A jest ich kilka: hemodynamiki, czyli kardiologii inwazyjnej, kierowanej przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę; elektrofizjologii (zajmującej się zaburzeniami rytmu serca), kierowanej przez dr. Grzegorza Horodyńskiego; diagnostyki echokardiograficznej, którą kieruje dr Maria Piskozub; elektrokardiologii nieinwazyjnej, kierowanej przez dr Joannę Płonkę oraz diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa i rezonans serca, którą kieruje dr Tomasz Brzostowicz.
Ważną częścią oddziału jest Poradnia Kardiologiczna, która zapewnia chorym ciągłość opieki i leczenia po opuszczeniu oddziału. W niej również kwalifikuje się pacjentów do przyjęcia na oddział. Na szczególną uwagę zasługuje poradnia kompleksowej opieki po zawale serca (KOS-Zawał).
Obecnie na oddziale pracuje ponad 30 lekarzy, z czego ponad 20 to specjaliści kardiolodzy. Wśród nich jest profesor, doktor habilitowany nauk medycznych i pięciu doktorów nauk medycznych. Kilku lekarzy jest w trakcie przewodów doktorskich. Chorymi opiekuje się ponad 50 pielęgniarek i techników medycznych (asystują przy zabiegach hemodynamicznych i elektrofizjologicznych) oraz dwie sekretarki medyczne.
Ze statystyk wynika, że średnio w ciągu roku na oddziale hospitalizowanych jest ponad 3200 pacjentów. Najwięcej - z chorobą wieńcową i zawałem serca, w dalszej kolejności - z niewydolnością serca i zaburzeniami rytmu. Każdego roku na oddziale wykonuje się około 1800 zabiegów koronarografii, ponad 1000 angioplastyk wieńcowych i tyle samo zabiegów elektrofizjologicznych (ablacje, wszczepienia rozruszników i defibrylatorów).
Jak przyznają kierownicy oddziału, w minionym roku z powodu epidemii koronawirusa, zarówno przyjęć jak i zabiegów było mniej.
Oddział Kardiologii USK w Opolu jest ściśle związany z Kliniką Kardiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzi wykłady, seminaria i zajęcia kliniczne dla studentów medycyny. Prężnie działa również Studenckie Koło Naukowe CARDIOS, którym opiekują się lekarze Kliniki Kardiologii.
Dr n med. Piotr Feusette zauważa, że jeszcze zanim w Opolu powstał Wydział Lekarski lekarze z Oddziału Kardiologii USK brali udział w prowadzonych w Polsce przełomowych badaniach klinicznych, które zmieniły postrzeganie tej dziedziny medycyny, a których skutkiem było wprowadzenie nowych metod leczenia.
- To, czego jeszcze w USK nam jeszcze brakuje, to nowoczesna infrastruktura lokalowo-socjalna - mówi prof. Marek Gierlotka. - Mam nadzieję, że na 30-lecie oddziału będziemy mogli pochwalić się nowoczesnym i funkcjonalnym centrum sercowo-naczyniowym w nowym budynku, które zapewni jeszcze bardziej kompleksowe i skuteczne leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych. Chcielibyśmy, aby w jednym miejscu znalazły się wszystkie oddziały zajmujące się leczeniem serca i naczyń.
- Jeśli spojrzymy w dane medyczne, to mamy trzy główne lokalizacje miażdżycy: głowa serce i tętnice obwodowe. U 70 proc. pacjentów choroba ujawnia się w co najmniej dwóch z tych lokalizacji, np. w mózgu i tętnicach obwodowych, sercu i tętnicach obwodowych czy mózgu i sercu. Stąd potrzeba skupienia lekarzy wymienionych wcześniej specjalizacji w jednym miejscu, żeby zagwarantować pacjentom szybką i zsynchronizowaną pomoc - uzasadnia dr n. med. Piotr Feusette, zastępca kierownika oddziału.
Planach utworzenia nowoczesnego centrum potwierdza dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera: - Oprócz prowadzonej na światowym poziomie działalności medycznej Oddział Kardiologii przez wszystkie te lata był również kuźnią kadr medycznych, a obecnie realizuje te zadania również w ramach Kliniki Kardiologii UO. Właśnie między innymi ze względu na potencjał naszej kadry uruchamiamy Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych - Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa. Następnym krokiem będzie zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Sercowo-Naczyniowego.
Kalendarium:
1996 - uruchomienie oddziału, ordynator dr n. med. Władysław Pluta; pierwsza koronarografia: Władysław Pluta, Piotr Feusette; pierwsza angioplastyka wieńcowa: Andrzej Wester; implantacja pierwszego stymulatora serca: Marek Jędryszczak
1999 - 24-godzinny dyżur hemodynamiczny: Andrzej Wester, Piotr Feusette, Krzysztof Krawczyk
2002 - przeniesienie pracowni hemodynamiki do nowych pomieszczeń, drugi angiograf; pierwsza implantacja defibrylatora: Grzegorz Horodyński
2004 - utworzenie pracowni elektrofizjologii; pierwsza ablacja: Grzegorz Horodyński
2007 - uruchomienie po remoncie pracowni elektrofizjologii
2010 - rezonans magnetyczny serca (Tomasz Brzostowicz)
2011 - pierwszy zabieg przezcewnikowego wszczepienia protezy zastawki TAVI (Andrzej Wester, Jerzy Sacha, Jacek Kaperczak)
2014 - Władysław Pluta przechodzi na emeryturę, Piotr Feusette obejmuje funkcję ordynatora
2016 - pierwszy zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka (Jerzy Sacha, Jacek Kaperczak)
2017 - uruchomienie Kompleksowej Opieki Skoordynowanej dla pacjentów po zawale serca (Piotr Feusette)
2018 - zamknięcie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej (Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk)
2018 - prof. Marek Gierlotka zostaje kierownikiem oddziału
2019 - pierwszy zabieg przezskórnej naprawy zastawki mitralnej MitraClip (Jerzy Sacha, Marek Gierlotka, Jarosław Bugajski)
2019 - biopsje mięśnia sercowego (Marek Gierlotka)
2020 - rutynowe wykonywanie zabiegów wysokiego ryzyka ze wsparciem systemów wspomagania krążenia Impella, ECMO (Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Przemysław Lipski, Tomasz Czarnik)
2020 - zabiegi usuwania elektrod (Grzegorz Hordyński, Tomasz Pawlik)
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20142], status [VIP]
A maseczki gdzie?Już nie obowiązują w tej pandemii?A jesli ich nie obowiązują bo są zaszszepieni to dlaczego odwołują planowe operacje?