• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1826
    • Dodano: 2021-03-11 / 14:06
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Boom na szachy - druga młodość szachów faktem?

    Szachy przeżywają obecnie drugą młodość i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Coraz więcej portali internetowych zaczyna poruszać tematykę szachów na swoich łamach, pojawiają się felietony, podcasty, a mistrzowie tej profesji są zapraszani w roli gości do sportowych kanałów cieszących się dużą popularnością.


    Trend globalny ma też przełożenie na polski rynek i spora w tym zasługa Jana-Krzysztofa Dudy, który obecnie jest najpopularniejszym szachistą w naszym kraju, który niedawno zakończył serię zwycięstw Magnusa Carlsena, uznawanego przez liczne grono za najlepszego szachistę wszechczasów.


    Polak zatrzymał mistrza


    Jan-Krzysztofa Duda w gronie szachistów znany jest już od kilku lat, ale prawdziwa popularność zyskał pod koniec ubiegłego roku, kiedy to pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w piątej rundzie turnieju Altibox Norway Chess w Stavanger. Polak pokonując Magnusa, przerwał tym samym jego niesamowitą serię 125 partii klasycznych przez porażki! Sukces jest tym większy, że Polak dokonał tego na terenie Magnusa, gdyż ten urodził się w Norwegii.


    Wygrana 22-letniego najlepszego obecnie polskiego szachisty z największą gwiazdą szachów była największą niespodzianką norweskiego turnieju. Było to pierwsze zwycięstwo naszego arcymistrza w tym wydarzeniu. Jak relacjonowały media, mistrz świata starał się wybronić w przegranej pozycji i poddał się dopiero po 63 posunięciach, chociaż zdaniem komentantów mógł to uczynić znaczne szybciej.


    Wielki sukces naszego rodaka szybko wzbudził zainteresowanie mediów, dzięki czemu szachy zyskały cenny czas antenowy, który Janek mógł wykorzystać do promowania tej niezwykłej gry, która z całą pewnością zasługuje na swoją drugą młodość. Sukces naszego szachisty pokazał również, że często zapominamy o mniej popularnych profesjach i dopiero po osiągnięciu przez naszego rodaka sukcesu, przypominamy sobie o nich.


    Czas na pokera?


    Po sukcesie Dudy w turnieju szachowym, nadzieję odzyskali również pokerzyści, którzy od lat walczą o uznanie pokera za grę umysłową i pragną by raz na zawsze skończyć z łatką hazardzistów. Co więcej wielu szachistów z powodzeniem odnajduje się w pokerze. Na potwierdzenie wystarczy podać przykład arcymistrza szachowego Radosława Jedynaka - prezesa Polskiego Związku Szachowego. Jedynak do niedawna był profesjonalnym pokerzystą i utrzymywał się z gry w pokera.


    Poker Texas Holdem w czasach pandemii również przeżywa swoją drugą młodość i jest to idealny moment, aby zmienić postrzeganie tej wspaniałej gry wśród społeczności.


    Wielki film sprzed lat "Wielki Szu" wyrządził pokerowi wielką krzywdę, ponieważ przedstawiony został w fatalnym świetle i chociaż dzisiejszy poker nie ma nic wspólnego z cwaniackimi historiami opowiedzianymi w filmie, łatka została przylepiona i dziś nasi rodacy muszą się ukrywać ze swoją pasją, a przecież na tym polu nasze sukcesy są jeszcze większe niż te w szachach. Najbardziej medialnym sukcesem było zwycięstwo Dominika Pańki podczas turnieju PCA, kiedy to nasz rodak wygrał $1,3 mln, a to tylko jeden z licznych sukcesów, jakie w pokerze osiągają polacy. Obecnie największą popularnością cieszy się Wiktor Malinowski, który jest zaliczany do grona najlepszych 5 graczy cash games na świecie. To ścisła czołówka na którą Wiktor pracował wiele lat i bez wątpienia zasługuje na to, aby jego sukces również został opowiedziany w mediach, bo właśnie tylko takie historie mogą zmienić postrzeganie pokera w społeczeństwie.


    Nie bez powodu podałem przykład pokera i zestawiłem go w jednym punkcie z szachami. Obie te dyscypliny mają bowiem ze sobą wiele wspólnego.


    Poker i Szachy mają wiele podobieństw


    Jennifer Shahade, uznana szachistka i członek World Chess Hall of Fame uważa, że poker i szachy mają ze sobą wiele wspólnego i zaznacza jednocześnie, że poker może bardzo pomóc szachistom i odwrotnie. "Myślę, że poker może pomóc szachistom, ponieważ uczy pragmatyzmu, który jest bardzo potrzebny w szachach," powiedziała podczas wywiadu dla NYTimes.


    Zawodowi pokerzyści i mistrzowie szachów mają wiele wspólnych cech. Koncentracja, cierpliwość, planowanie, przewidywanie ruchów i adaptacja do przeciwnika. Nie wspominając już o tym, że obie gry mają niesamowicie silny komponent psychologiczny. Rozgrywka pokerowa i szachowa przebiega bardzo podobnie, chociaż na pierwszy rzut oka znacząco się różni. Wczesne etapy partii szachowej przypominają fazy preflop i flop w pokerze. Podczas gdy późniejsze etapy szachów przypominają turn oraz river, gdzie silniejsze umysły taktyczne będą się rozwijać.




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".