- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3317
- Dodano: 2021-03-26 / 07:31
- Komentarzy: 6
Przy Centrum Usług Publicznych stanie pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego
Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za wzniesieniem pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik stanie w ciągu najbliższych dwóch lat.
Rada Miasta Opola wyraża zgodę na wykonanie i umieszczenie w przestrzeni miejskiej, w pobliżu budowanego obecnie Centrum Usług Publicznych w Opolu, pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.
Inicjatywa upamiętnienia rotmistrza Witolda Pileckiego wyszła z grona opolskich kombatantów. Rtm. Witold Pilecki (1901-1948) - współzałożyciel tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i współorganizator ruchu oporu w KL Auschwitz, zamordowany przez władze komunistyczne w wyniku sfingowanego procesu sądowego jest bez wątpienia postacią, która powinna być wzorem patriotyzmu dla przyszłych pokoleń i jako taka w pełni zasługuje na upamiętnienie.
Przewidywane jest pełno postaciowe przestawienie rotmistrza w mundurze (rzeźba pełna), ustawione na cokole usytuowanym w pobliżu budowanego obecnie Centrum Usług Publicznych w Opolu (teren należący do Miasta Opola, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego oznaczony jako zieleń publiczna). W pobliżu powstała już ulica, której patronem jest rtm. Pilecki.
Autorem pomnika będzie prof. Marian Molenda - autor wielu niezwykle udanych realizacji pomnikowych w całej Polsce. Podmiotem zlecającym i finansującym wykonanie pomnika będzie Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
Dokładna treść napisu na tablicy lub tablicach przy i na cokole pomnika będzie uzależniona od przyjętej koncepcji artystycznej cokołu i otoczenia pomnika. W treści upamiętniającej postać rotmistrza Witolda Pileckiego (13.05.1901-25.05.1948) zamierzamy podkreślić najważniejsze szczegóły i wydarzenia jego bohaterskiego życiorysu, w tym działalność w harcerstwie, walkę w wojnie polsko-bolszewickiej, uczestnictwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. oraz zaangażowanie w obronę Rzeczypospolitej we wrześniu 1939 r.
- Podkreślimy również, że jako ochotnik dostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie jako więzień był organizatorem ruchu oporu oraz autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Odnotowany zostanie fakt jego brawurowej ucieczki z Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. po 947 dniach niewoli oraz udział w Powstaniu Warszawskim i wkład w organizację konspiracji w powojennej Polsce - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Instytut Pamięci Narodowej poparł inicjatywę wzniesienia w Opolu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego i nie zgłosił zastrzeżeń co do formy upamiętnienia. Projekt tablicy zostanie przedstawiony IPN oraz Radzie Miasta Opola do akceptacji w późniejszym terminie ze względu na trwające prace projektowe dotyczące przestrzeni wokół CUP w Opolu, które warunkują ostateczną koncepcję artystyczną cokołu i otoczenia pomnika, a tym samym parametry samej tablicy lub tablic.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7759], status [VIP]
ja wam postawię pomnik z brązu za darmo,chcecie go na twardo czy na pół "mientko"