W ogrodzie szukamy zazwyczaj chwili relaksu. Uciekamy przed codziennym zgiełkiem i pośpiechem. Najlepiej po intensywnym dniu odpoczywa się w otoczeniu pięknej roślinności i wygodnych mebli ogrodowych.
Jak znaleźć relaks w przydomowym ogrodzie?
Leżak ogrodowy do odpoczynku i relaksu, a może altanki ogrodowe z dobrej jakości materiałów? Architektura oraz meble ogrodowe to niezwykle istotny element, którego nie powinno zabraknąć nawet w najmniejszym ogródku. Mogą przynieść chwilę błogiego leniuchowania, ochronę przed słońcem czy stanowić miejsce spotkania z rodziną czy znajomymi. W przeciwieństwie do tradycyjnych krzeseł ogrodowych, leżak to mebel idealny dla osób, które chcą wypocząć po ciężkim dniu w pracy czy w szkole. Zwłaszcza modele z miękkimi poduszkami pozwalają na przyjemną, popołudniową drzemkę. Jeśli nasz ogród jest umiejscowiony od południowej strony, warto rozważyć model z baldachimem, który w razie potrzeby osłoni nas przed intensywnie grzejącym, letnim słońcem. Parom polecamy z kolei podwójne leżaki lub specjalne zestawy dwóch mebli, połączone wygodnym stolikiem, na którym można postawić chłodny napój lub czytaną akurat książkę.
Co warto wiedzieć o altankach ogrodowych?
Altanki ogrodowe to coraz popularniejszy element przydomowej architektury. Przemawia za tym szereg zalet, które zyskujemy dzięki posiadaniu w ogrodzie altanki. Najprostszym atutem jest wygodne miejsce do wypoczynku. Zazwyczaj altanki ogrodowe wyposażone są w stolik oraz miejsca siedzące, gdzie można przyjemnie spędzić wolny czas. Drugi plus altanki to osłona przed słońcem. W sezonie letnim wypoczynek na świeżym powietrzu należy do ulubionych form spędzania wolnego czasu. Żeby nie wystawiać się na zbyt długi czas na słońcu, można schować się pod przyjemnym zadaszeniem naszej altanki. Z kolei jeśli nagle zerwie się chłodny wiatr, ściany altanki będą idealną osłoną przed niepożądanym ochłodzeniem. Altanka to również możliwość uzyskania większej intymności, zwłaszcza jeżeli nasz ogródek sąsiaduje z innym lub nasz fragment zieleni to działka w mieście.
Stawiając altankę ogrodową nie trzeba obawiać się przepisów prawa budowlanego. Litera prawa mówi, że zezwoleń ani zgłoszeń nie wymagają proste konstrukcje do 35 m2. Taką powierzchnię maksymalną mają niemal wszystkie gotowe altanki oferowane w sprzedaży. Standardowa powierzchnia to około 30 m2. W ten sposób możemy postawić małą architekturę ogrodową gdzie chcemy, bez obaw o naruszenie przepisów. Lepiej unikać jednak lokalizacji na skraju działki, np. w bezpośrednim sąsiedztwie płotu lub budynków.
Pamiętajmy o konserwacji mebli ogrodowych po sezonie
Wiosna oraz lato nie trwają przez cały rok, dlatego wraz z nadejściem jesieni należy odpowiednio zadbać o nasze meble ogrodowe. Szczególną opieką powinniśmy otoczyć meble drewniane, a także drewniane altanki. Standardowym zabiegiem przed nadchodzącą zimą oraz nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi powinno być malowanie drewnianych elementów impregnatem lub lakierobejcą w zależności od efektu, jaki chcemy otrzymać. W przypadku mebli z tworzywa sztucznego lub metalu, koniecznie należy najpierw solidnie umyć wszystkie elementy, najlepiej myjką ciśnieniową. Następnie po wysuszeniu można schować meble do garażu lub przykryć je plandeką bądź specjalnym pokrowcem.