- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2813
- Dodano: 2021-04-03 / 18:04
- Komentarzy: 2
Kolejna antylopa bongo urodzona w Opolu! To ogromny sukces hodowlany zoo
Już po raz drugi w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu przyszła na świat antylopa bongo górskiego. To duży sukces hodowlany w skali całej Polski, bowiem ich rozmnażanie w zoo jest niezwykle trudne.
Pierwsze narodziny bongo górskiego w Opolu miały miejsce 27 stycznia. Wówczas urodzona samica o imieniu Karanga dołączyła do trzech dorosłych samic i jednego samca.
Niemal równo 2 miesiące później opolskie zoo stało się domem kolejnej antylopy. - 29 marca przyszedł na świat samczyk. Po paru dniach obserwacji widzimy już, że maluch rozwija się prawidłowo i chętnie korzysta z dobrodziejstwa mleka mamy - tłumaczy Mariusz Włodarczyk, asystent działu hodowlanego w opolskim zoo.
W ciągu dnia młode razem z matkami są łączone w celu socjalizacji, by stworzyć grupę mogącą później razem chodzić po wybiegu.
Nowy przychówek to ogromny sukces hodowlany w skali całego kraju. W polskich zoo antylop bongo jest 13, a na wolności żyje raptem około 80 osobników tego gatunku. - Trzeba pamiętać, że są to antylopy leśne, których w naturze człowiek nie jest w stanie zobaczyć, bo żyją w leśnych gęstwinach. Do tego mają świetny słuch i są bardzo płochliwe, łatwo ulegają stresowi. W ogrodzie zoologicznym trzeba więc stworzyć im naprawdę świetne warunki, by czuły się na tyle komfortowo, aby chciały się rozmnażać. My zadbaliśmy między innymi o to, by nasze bongo miały podłoże z naturalnej ściółki leśnej oraz odpowiednie zadrzewienie wybiegów. Równie istotna jest też codzienna praca z opiekunami. To wszystko sprawiło, że dziś cieszymy się z narodzin kolejnego malucha - podkreśla Włodarczyk.
W naturze bongo górskie występuje w afrykańskich lasach tropikalnych. Aktywność prowadzi nocą, w dzień chroniąc się w zaroślach przed drapieżnikami. Dorosłe osobniki bongo górskiego osiągają wagę od 200 do 400 kilogramów i dożywają około 18-20 lat. Ich dietę stanowią głównie liście, ale w zoo dostają też siano z lucerny i niektóre warzywa czy owoce.
Bongo górskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Warto pamiętać także, że hodowla bongo jest ściśle koordynowana w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP) przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę]
steki z mięsa antylopy mąka sól czosnkowa 2 łyżki oleju 2 listki laurowe 1 łyżka zielonego pieprzu konserwowanego 1 szklanka kwaśnej śmietany kremowej Antylopa Sposób przyrządzenia: W mocnej torbie plastikowej umieścić steki, dodać odpowiednią ilość mąki i soli czosnkowej, wstrząsając torbą dokładnie obtoczyć w tej mieszance steki. Na patelni rozgrzać olej, ze steków strząsnąć nadmiar mąki, smażyć aż steki będą rumiane. Dodać liść laurowy i zielony pieprz, smażyć 1 minutę, dodać śmietanę, wymieszać, podgrzać do granicy wrzenia i podawać po skorygowaniu smaku przyprawami.