- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1854
- Dodano: 2021-04-19 / 13:47
- Komentarzy: 0
"Moneta Śląska" już dostępna w oddziale NBP
Odsłonięcia dokonali gospodarz - Dyrektor NBP w Opolu oraz Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego, oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
Już od najmłodszych lat zbieramy rzeczy: te mniej i bardziej nam potrzebne. Kolekcjonerstwo zwykle zaczyna się od prostych i łatwo dostępnych rzeczy i dla większości z nas to po prostu hobby. Takim hobby jest też numizmatyka. Niektóre monety mają szczególny wydźwięk.
W poniedziałek 19 kwietnia w opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego odbyło się oficjalne odsłonięcie monet "100. rocznica III Powstania Śląskiego" oraz wystawy pt.: "Powstańcy Śląscy. 100 -lecie powstań śląskich w archiwach 1919-1920-1921".
Na wystawie przedstawiono dokumenty związane z Powstaniami Śląskimi. - Strona internetowa, której jesteśmy autorami (www.powstancyslascy.pl/) jest zaprojektowana dla osób chcących poszerzać swoją wiedzę. Głównie jednak odwiedzają ją osoby poszukujące swoich bliskich zaangażowanych w te czyny. Co chwila ktoś do nas zgłasza się, że chce podzielić się dokumentami dotyczącymi tych wydarzeń - mówi prof. dr hab. Mirosław Lenart - Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
Odsłonięcia dokonali gospodarz - prof. Paweł Frącz, Dyrektor NBP w Opolu oraz Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego, oraz prof. dr hab. Mirosław Lenart - Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.
- Monety mają ogromną wartość kolekcjonerską, ale też historyczną. Liczę na dyskusję wśród kolekcjonerów. Do tych monet w naszym województwie przykładamy szczególną wagę. Myślę, że dzisiejsze symboliczne odsłonięcie tych monet będzie takim wstępem do przeżywania setnej rocznicy Powstania Śląskiego - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.
- To pokazuje jak Narodowy Bank Polski poważnie podchodzi do rocznicy III Powstania Śląskiego. Ten nakład zostanie w świadomości kolekcjonerów. Każda instytucja na swój sposób podkreśla wagę tego wydarzenia. Inicjatyw sportowych, kulturalnych i edukacyjnych jest dziś ponad setka, a ta dodatkowo uzupełnia ten harmonogram - dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje monet. Pierwsze to monety powszechnego obiegu bite w wysokich nakładach, funkcjonujące w obrocie gotówkowym, których wartość określa nominał. Do tej grupy należą również obiegowe monety okolicznościowe. Drugie to monety kolekcjonerskie, bite w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.