- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4098
- Dodano: 2021-04-23 / 21:06
- Komentarzy: 2
Władysław II Opolski oficjalnie odsłonięty. Pomnik strzeże Zamku Górnego
Prezydent Miasta Opola odsłonił pomnik Władysława II - księcia opolskiego, budowniczego Zamku Górnego oraz fundatora klasztoru paulinów na Jasnej Górze, który pomimo niejednoznaczności swojej biografii, wpisał się na stałe w historię średniowiecznej Polski i Europy.
Autorami pomnika są Aneta i Maciej Jagodzińscy - Jagenmeer, a odlew wykonano w opolskiej odlewni artystycznej Art-Odlew.
Władysław II Opolski odlany został z brązu i już od poniedziałku stoi w Opolu przy swojej siedzibie - Zamku Górnym, którego był budowniczym i w którym mieszkał do śmierci w 1401 roku. Pomnik oficjalnie odsłonięto w piątek 23 kwietnia o 20.00. Zrobił to prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski wraz z jego wykonawcą - Maciejem Jagodzińskim-Jagenmmeerem. Pomnik poświęcił ks. dr Waldemar Klinger.
Odsłonięcie pomnika było poprzedzone krótkim przedstawieniem grupy Rekonstrukcji Historycznych "Wiwern", która działa w Opolu od kilku lat uczestniczy w turniejach rycerskich i regularnie organizuje pokazowe widowiska, odtwarzające kulturę średniowiecznej Europy. Jej członkowie rekonstruują stroje, tradycyjne rzemiosło, zwyczaje, sztuki walki czy dawne tańce.
- Cieszę się, że Władysław Opolski wrócił do zamku, który ufundował. Myślę, że powinniśmy być dumni z tego, że Opole jest miastem, które ma pamięć i tożsamość i nie boi się o nich przypominać. Pamiętamy także o historii lokalnej i regionalnej, która jest bardzo bogata i godna przypomnienia. Dziś świętujemy dzień św. Wojciecha i to dobra data by przybliżyć dzieje Władysława II Opolskiego - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola.
Warto też pamiętać, że Władysław II Opolski został pochowany w opolskim kościele franciszkanów, niestety nie zachował się jego nagrobek.
Całość prac nad pomnikiem kosztowała ok. 350 tys. zł. Dzięki temu w stolicy województwa upamiętnionych zostanie trzech najwybitniejszych Piastów opolskich. Kazimierza I Opolskiego podziwiać możemy w rynku, Władysław II Opolski stanie przy swojej dawnej siedzibie, zaś Jan II Dobry znajduje się przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Dynamic: Napisał postów [199], status [starszy wyjadacz]
Nie wiadomo do końca czy taki ktoś istniał, a oni mu postawili pomnik i upodobnili do Zeusa. XD