- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3193
- Dodano: 2021-04-29 / 18:40
- Komentarzy: 5
Przejadą 2 tysiące kilometrów, żeby zaprojektować sieć tras rowerowych na Opolszczyźnie
Projekt "Opolskie na rowery" to m.in. stworzenie spójnej i atrakcyjnej koncepcji zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego. Poprzedzi ją zinwentaryzowanie obecnych zasobów, a wcześniej zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne w każdym powiecie.
Projekt warty 2,5 mln złotych zostanie zrealizowany do końca 2022 roku. Jego celem jest stworzenie spójnej i atrakcyjnej koncepcji zintegrowanej sieci tras rowerowych dla województwa opolskiego.
- Inwentaryzacja będzie robiona wokół szkieletu regionalnego. W październiku przejdziemy do drugiego etapu w którym będzie miała miejsce koncepcja przebiegu tras rowerowych. 6 mają rozpoczną się konsultacje, które zostały podzielone na powiaty - mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Inwentaryzacja potrwa około pół roku, a poprzedzą je konsultacje z mieszkańcami we wszystkich powiatach. Konsultacje dotyczące przebiegu tras rowerowych rozpoczną się 6 maja i będą przeprowadzone w 12 powiatach. Odbędą się w formie online, a miasto Opole będzie mogło w nich uczestniczyć 12 maja o godzinie 9.00 do 11.00.
- Pierwszym etapem jest inwentaryzacja, która określamy jako stworzenie diagnozy dla województwa, jakie mamy szlaki rowerowe na terenie Opolszczyzny. Ten materiał posłuży nam do diagnozy stanu nawierzchni, rodzaju szlaków. Będziemy stawiali na jakość. Trasy będziemy projektować na zasadzie kręgosłupa, czyli będziemy umożliwiać głównymi szlakami dojazd do atrakcji Opolszczyzny. Chcemy zintegrować też szlaki z koleją. Zależy nam na tym, by turyści korzystali z pociągów, unikali użycia samochodów do podróży - mówi Tobiasz Nykamowicz, lider konsorcjum.
Wykonawcy inwentaryzacji i koncepcji mają do przejechania około 2000 kilometrów po regionie, by potem nanieść na mapę już istniejące trasy i zaprojektować przyszłą sieć ścieżek rowerowych.
Jacek Ziebura, który wcześniej projektował trasy rowerowe w Małopolsce, mówi, że dobra trasa rowerowa to taka, którą do celu można dojechać wygodniej i krócej niż samochodem i która prowadzona jest poza ruchem samochodowym. Jednym z takich dobrych przykładów w naszym regionie, przytaczanym przez Nykamowicza i Zieburę, jest trasa rowerowa po kolejce wąskotorowej, od Kędzierzyna-Koźla po Reńską Wieś.
- Trasy mają być dostępne zarówno dla osób starszych, rodzin z dziećmi jak i osób niepełnosprawnych. Użytkownicy w każdym przedziale wiekowym i sprawności fizycznej będą użytkownikami tych tras. Warto podkreślić, że turystyka rowerowa nie jest sportem, dlatego trasy chcemy przeprowadzić głównie powierzchnią asfaltową, o małej ilości przewyższeń. Dążymy do masowego ruchu rowerowo-turystycznego - dodaje Jacek Ziebura, partner konsorcjum.
Marszałek województwa opolskiego podkreśla, że turystyka rowerowa jest związana z ochroną środowiska. Będzie zatem kładziony duży nacisk na ochronę roślinności, szczególnie drzew. - Uważam, że warto zbudować przejazd dłuższy omijając ważne miejsca środowiskowe, oszczędzając przy tym drzewa. Koncepcja będzie to pokazywała - kończy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę]
Rowery są dla cio... Motory są dla ludzi