- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1505
- Dodano: 2021-05-15 / 12:41
- Komentarzy: 1
Powstaje Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce
W dniu 13 maja uroczyście podpisano porozumienie pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu a Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w sprawie utworzenia Centrum Dokumentacyjno - Wystawienniczego Niemców, które będzie działać w ramach Biblioteki. Jego otwarcie planowane jest na początek przyszłego roku.
Podstawą starań o utworzenie Centrum są ustalenia Wspólnego Oświadczenia Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z 2011 roku, mówiące o wsparciu w zakresie muzealnej prezentacji historii mniejszości niemieckiej w Polsce. W 2019 roku zapadła decyzja o sfinansowaniu przez stronę niemiecką jednej placówki, która miałaby prezentować kompleksowo historię i działalność Niemców na terenie obecnej Polski. Centrum zostanie powołane do życia w Opolu, gdzie zamieszkuje największa część społeczności niemieckiej, zlokalizowana jest największa ilość szkół nauczających język niemiecki jako język mniejszości narodowej oraz ma miejsce najbardziej intensywna działalność kulturalna.
Zapis o utworzeniu Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce jako instytucji kultury województwa opolskiego znalazł się w umowie koalicyjnej między Koalicją Obywatelską, MN i PSL w województwie opolskim. Władze regionu i Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) podpisały w tej sprawie w roku 2020 list intencyjny.
Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych mówi, że takie centrum jest potrzebne zarówno mniejszości niemieckiej, jak i wszystkim mieszkańcom. - Bo większa wiedza o sobie nawzajem to zanik przyczyn potencjalnego konfliktu. Takiego miejsca w Polsce brakowało - dodaje.
Centrum będzie działać w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, bo - jak mówi dyrektor Tadeusz Chrobak - to instytucja, która w założeniu ma krzewić idee wielokulturowości.
Przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek przypomina, że dyskusjom o centrum towarzyszyła dyskusja o tym, gdzie ma ono powstać. - Zdecydowaliśmy się na formułę usytuowania go w historycznej części miasta, pozostając w zgodzie z ideą dalszego ożywienia tego centrum. To może być kolejny punkt odwiedzania ważnych miejsc na trasie z Muzeum Śląska Opolskiego - mówi. - Zabytkowym murom będzie towarzyszyła nowoczesna technologia. To będzie nie tylko muzeum, ale i centrum spotkań - dodaje Rafał Bartek.
Siedzibą nowej placówki będzie zatem budynek znajdujący się przy ulicy Szpitalnej. Obecnie trwa jego remont i modernizacja. Koszt tej modernizacji i dostosowanie budynku do potrzeb funkcjonowania Centrum szacunkowo wyniesie około 9 mln zł, z czego około 8,7 mln zł stanowi dotacja z budżetu RFN.
Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że takie miejsca, jak powstające centrum czy też wystawa dotycząca Kresów Wschodnich w Muzeum Piastów Śląskich powinny skłaniać do refleksji. - Powinny to być miejsca refleksji i edukacji, bo pojawiają się tam pamiątki po naszych przodkach, którzy już powoli odchodzą. Ich poznawaniu powinna towarzyszyć refleksja, żeby historia była cały czas nauczycielką odpowiednich zachowań, żebyśmy potrafili z niej wyciągać naukę na przyszłość - dodaje marszałek.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
jarekzopola: Napisał postów [1171], status [stały bywalec]
ludzie kaczki by napisali "Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego i PRZESIADKOWEGO Niemcow w Polsce :DDD