• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2096
    • Dodano: 2021-05-28 / 14:39
    • Komentarzy: 1

    Wojewódzki Urząd Pracy zbadał, jakie zatrudnienie najczęściej podejmują cudzoziemcy

    (Fot. Archiwum)

    Przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, transport i gospodarka magazynowa są najczęściej wybieranymi branżami przez cudzoziemców. Zdecydowana większość z nich to Ukraińcy.


    Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu na bieżąco monitoruje i obserwuje regionalny rynek pracy, a stały kontakt z pracodawcami pozwala na wypracowanie wniosków dążących do ułatwienia pobytu cudzoziemcom i odnalezienie się na regionalnym rynku pracy.

    Ponad 21,5 tys. cudzoziemców znalazło zatrudnienie w województwie opolskim. Większość z nich to Ukraińcy -18,670. Pracę w regionie podjęli również Białorusini, Mołdawianie, Gruzini, Bułgarzy. Mamy pierwszych pracowników z Ugandy, Urugwaju, a nawet z Iranu.

    Do naszego województwa przybywają coraz lepiej wykształceni Ukraińcy. 74 proc. z nich ma wyuczony zawód, a 21 proc. z nich może pochwalić się wyższym wykształceniem. Statystyki wskazują, że są to stosunkowo młodzi ludzie, według zebranych danych, 50 proc. z nich nie przekroczyło 33 roku życia.

    Pracujący Ukraińcy podejmują również naukę na naszych uczelniach, aby zwiększać swoje kompetencje na rynku pracy. - Grupa ta w znaczny sposób zasila regionalny rynek pracy. Pracodawcy zgłaszają znaczące zapotrzebowanie na pracowników spoza Polski. Dzięki czemu mogą myśleć o swoim dalszym rozwoju - podkreśla dyrektor Maciej Kalski

    W opinii opolskich pracodawców Ukraińcy dobrze, a nawet bardzo dobrze współpracują z Polakami (87 proc. pracodawców). Przyznają oni również, że nie można twierdzić, aby cudzoziemcy zajmowali miejsca pracy Polakom, gdyż zatrudniając ich wypełniają etaty, które niż zawsze cieszyły się zainteresowaniem, chociażby ze względu na charakter pracy.

    Około 15% badanych Ukraińców chciałoby na stałe zamieszkać w województwie opolskim. Integracja zawodowa jest jednym z elementów odnalezienia się na regionalnym rynku pracy, ale nie mniej ważna jest asymilacja
    i zrozumienie międzykulturowe. Aż 77 proc. ankietowanych obywateli Ukrainy przyznaje, że gdyby potrzebowało jakiejkolwiek pomocy, to mogą liczyć na pomoc od przynajmniej jednego Polaka/Polki.

    Zjawisko migracji wyraźnie przybrało na sile, a z zebranych danych wynika, że na decyzję o przyjeździe do Polski wpłynęły głównie problemy ze znalezieniem pracy - 77 proc. respondentów potwierdziło brak pracy na Ukrainie.
    Natomiast główne powody migracji do Polski to przede wszystkim niskie zarobki - 69 proc. Wśród głosów pojawiają się także narzekające na brak jakiejkolwiek pracy 14 proc., a nawet niestabilną sytuację polityczną
    w rodzimym kraju uniemożliwiającą rozwój zawodowy - 12 proc.

    Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu ocenia, że popyt na pracowników cudzoziemskich jest widoczny i nawet perturbacje związane z epidemią tylko chwilowo zakłóciły ich absorpcję. "Kolejne lata przyniosą zwiększony udział cudzoziemców na rodzimym rynku pracy, gdyż poza obecnie zatrudnionymi wracają do nas cyklicznie pracownicy z lat poprzednich" - dodaje dyrektor WUP.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-05-28 18:26:26 [178.252.17.*] id:1613290  
    PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP] Reputacja
    To już wiadomo dlaczego PIP w sobotę robił nalot na budowy i szukali Ukraińców i Gruzinów. Statystyki.

    Nick:
    Treść: