• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1638
    • Dodano: 2021-06-02 / 12:47
    • Komentarzy: 0

    WSSE została partnerem Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej

    (Fot. Archiwum)

    Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK Sp. z o.o. będzie wspierać Akademię Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej.


    W skład Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej wchodzą Branżowa Szkoła I Stopnia w Opolu, Publiczne Technikum w Opolu oraz Publiczna Szkoła Policealna w Opolu. Właśnie minął pierwszy rok działalności Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej. Pierwsza taka inicjatywa w skali kraju szybko stała się widoczna na mapie edukacyjnej Opola.

    - Po roku jestem przekonany, że powstanie szkoły to był dobry pomysł. Rzemieślnicy potrzebują wsparcia szkolnictwa wyższego - zaznacza Tadeusz Staruch, prezes zarządu Izby Rzemieślniczej w Opolu, która wspólnie z politechniką uruchomiła Akademię Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej.

    To pierwsze takie przedsięwzięcie w skali kraju. - Dzięki temu część naszych nauczycieli to pracownicy uczelni. Politechnika jak żadna szkoła wyższa w regionie ma świetnie wyposażone i pracownie, z których mogą korzystać nasi uczniowie, co jest dla nas bardzo ważne, szczególnie w zawodach informatyka, programisty czy robotyka. To są zawody zbieżne z kształceniem politechnicznym - podkreśla Łukasz Denys, dyrektor Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości Politechnice Opolskiej, który zauważa, że szkoła szybko stała się widoczna na mapie edukacyjnej Opola.

    - W ciągu roku z innych szkół przeszło do nas kilkunastu uczniów, co jest niebywałym sukcesem - mówi Łukasz Denys.

    Akademia składa się z trzech szkół: branżowej, technikum i szkoły policealnej. Technikiem informatykiem chce zostać Kamil Domek. - Bardzo ciekawi mnie informatyka, lubię elektronikę również, naprawiać samodzielnie różne rzeczy. Sam pomysł szkoły w takiej formie też bardzo mi się podoba - stwierdza uczeń, który po ukończeniu technikum planuje studia na Politechnice Opolskiej.

    W poniedziałek akademia podpisała umowę z kolejnym partnerem. To Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

    - WSSE wspiera klaster edukacyjny, ale również poprzez współpracę z uczelniami, szkołami chcemy wskazać, jakie kierunki edukacji są potrzebne na rynku pracy, żeby system edukacji reagował błyskawicznie - zaznacza Paweł Kurtasz, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

    Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej zauważa, że na politechnice tak już się dzieje. - Uczelnia błyskawicznie przystosowuje się do zmian, które zachodzą coraz częściej. Z 26 kierunków kształcenia ostatnio przebudowaliśmy 12 właśnie po to, żeby dopasować je do zmian w otoczeniu - mówi prof. Marcin Lorenc. - To był bardzo trudny rok. Po pierwsze przez pandemię, która dotknęła nas wszystkich, po drugie przez niż demograficzny, tym niemniej akademia odniosła sukces - zauważa rektor.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".