- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 6443
- Dodano: 2021-06-09 / 07:44
- Komentarzy: 3
W ciepłe dni częściej możemy spotkać na drodze węża. Jak je rozróżnić?
Szczególnie w ciepłe dni często zdarza się, że na naszej drodze spotkamy węża. W takiej sytuacji musimy zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. Warto też wiedzieć jak rozróżnić niebezpieczny gatunek od tych "potulnych" przypadków.
Przyrodnicy przyznają, że bardzo łatwo pomylić zaskrońca ze żmiją. Zdarza się też, że wzywamy pomocy, gdy zobaczymy padalca. Przyda się zaczerpnąć odrobinę wiedzy w tym temacie, by wiedzieć jak działać w przypadku spotkania groźnego gatunku. Zwierzęta te podobnie jak my wszyscy cieszą się wysoką temperaturą i chętnie wychodzą z ukrycia, by wygrzać się na słońcu.
Żmija zygzakowata osiąga średnią długość między 40 a 70 cm. Oko żmii ma pionową źrenicę, a kolor gada przybiera trzy barwy - srebrną bądź popielatą, brązową lub rdzawą. Na ciele gada widać "zygzak". Żmija uwielbia wysoką temperaturę, dlatego wraz z nadejściem cieplejszych słonecznych dni możemy ją spotkać na swojej drodze.
U zaskrońca możemy zauważyć charakterystyczne, dwie żółte plamy z tyłu głowy. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Zaskrońce rosną do 100cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80cm.
Warto dodać, że oba węże są pod ochroną. W związku z tym nie wolno ich zabijać, okaleczać, chwytać czy przetrzymywać. Zabrania się także niszczenia siedlisk, niszczenia schronień, umyślnego płoszenia i niepokojenia.
Warto podkreślić, że padalec nie jest wężem i jest to gatunek zupełnie niegroźny dla człowieka. Padalec, podobnie jak inne jaszczurki, broni się przed atakiem, odrzucając część własnego ogona. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon. Poluje wieczorem i w nocy na ślimaki, dżdżownice i owady. Jest jajożyworodny. Należy zaznaczyć, że gatunek ten jest chroniony, a ze względu na swoje umiłowanie do ciepła i okres wylęgania będzie teraz często spotykanym gościem w nasłonecznionych miejscach.
Co zrobić w przypadku, kiedy jednak dojdzie do ukąszenia przez gatunek jadowity? W zasadzie literatura podaje, że ukąszenie nie stanowi zagrożenia życia u dorosłego człowieka, natomiast przypadki są różne. Jeśli dojdzie do ukąszenia, należy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia i jak najszybciej zgłosić się na pogotowie.
Nie musimy obawiać się, że zwierzę zacznie nas gonić. Takie sceny należy włożyć między bajki. Jeśli natomiast nadepniemy na żmiję, z pewnością będzie chciała nam się odwdzięczyć.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
carl21: Napisał postów [386], status [pismak]
Ten okaz z foto chyba przed chwilą wpiepszyl szczura albo cus... A z drugiej strony żmija to żmija nie ważne czy jadowita czy też nie trzeba to tępić...