• Autor: Julia M
    • Wyświetleń: 2240
    • Dodano: 2021-08-29 / 11:48
    • Komentarzy: 0

    Legia Akademicka

    (Fot. mjr rez. dr Jacka Taborskiego)

    Legia Akademicka powstała w celu kształcenia kadr podoficerskich rezerw Wojska Polskiego. Jest to program ochotniczego szkolenia wojskowego realizowany przez Ministerstwa Obrony Narodowej, skierowany do studentów i studentek studiów dziennych i zaocznych - obywateli polskich.

    Wniosek wypełnia się i kieruje do koordynatora LA na Uniwersytecie Opolskim mjr rez. dr Jacka Taborskiego. Kandydatki są ochotniczkami, więc przechodzą komisję lekarską. Komisje są dla nich tworzone, gdyż nie posiadają kategorii zdrowia.
    Po przejściu przez trzy moduły (ostatni oficerski) - otrzymuje się awans na oficera - podporucznika rezerwy. Stopień ten jest respektowany we wszystkich służbach mundurowych. Można się starać o pracę w tych służbach już w stopniu oficerskim.

    Moduł podstawowy - stopień starszego szeregowego otrzymuje się na koniec.
    Moduł podoficerski - stopień kaprala otrzymuje się na koniec.
    Moduł oficerski - stopień podporucznika otrzymuje się także na koniec.
    Po zdaniu z sukcesem egzaminu oficerskiego każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy.

    Dwa pierwsze moduły szkolenia teoretycznego odbywają się na UO i kończą się egzaminem. Następnie absolwenci idą podczas wakacji do jednostek wojskowych (mogą iść dopiero za rok - ich wybór) na wybrane przez siebie terminy I i II Turnusu na 21 dni szkolenia. Tam otrzymują na koniec służby żołd ponad 2 tyś złotych.

    Dzięki certyfikatom studenci będą mogli wziąć udział w praktycznych ćwiczeń w ośrodkach szkoleniowych i jednostkach wojskowych. Ćwiczenia odbywają się podczas wakacji w dwóch turnusach. W każdym turnusie studenci maja możliwość wziąć udział w module podstawowym (21 dni) zakończonym przysięgą wojskową i awansem na starszego szeregowego oraz w kolejnym module podoficerskim, po którym otrzymają awans na kaprala - mówi wykładowca i koordynator LA na UO, mjr rez. dr Jacek Taborski.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".