• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1679
    • Dodano: 2021-06-22 / 15:07
    • Komentarzy: 0

    Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy

    (Fot. Politechnika Opolska)

    Naukowiec z Politechniki Opolskiej opracował nowatorski fantom, który będzie wykorzystywany do przygotowywania procedur leczenia nowotworów z wykorzystaniem radioterapii.


    Model powstaje na potrzeby Opolskiego Centrum Onkologii. Pozwoli on na sprawdzanie efektywności naświetlania radioterapeutycznego. Nowatorski fantom kośćca okolic miednicy utworzył, stosując technologię druku 3D, dr inż. Mariusz Sobol z Katedry Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

    Realizacja innowacyjnego rozwiązania na potrzeby zastosowań medycznych została podzielona na trzy etapy, a prace nad nim trwały z przerwami od jesieni. - W pierwszej kolejności na podstawie przekrojów tomograficznych opracowałem model 3D kośćca człowieka w obszarze miednicy, który następnie wydrukowałem na drukarce trójwymiarowej. W drugim kroku wydrukowałem powłokę skórną, która będzie stanowiła formę, która zostanie zalana odpowiednią substancją. Trzeci etap, to uszczelnienie modelu i zalanie jego wnętrza wspomnianą substancją - odpowiednim kopolimerem, który ze względu na swoją przenikalność na promieniowanie rentgenowskie będzie reprezentował w fantomie tkanki miękkie - tłumaczy dr inż. Mariusz Sobol z Katedry Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który fantom przygotowuje na potrzeby Opolskiego Centrum Onkologii.

    - Model ma być wykorzystywany do przygotowywania procedur leczenia, które mają skutkować jak najbardziej efektywną radioterapią nowotworów występujących w obszarach ginekologicznych miednicy oraz w pęcherzu moczowym - podkreśla dr inż. Mariusz Sobol, który niedawno wspólnie z grupą naukowców i studentów koła naukowego wydrukował w technologii 3D model żyły głównej, który w środku miał umiejscowioną mocno rozrośniętą tkankę nowotworową. Druk 3D został wykonany na potrzeby wizualizacji medycznej, która posłużyła do bezpiecznego przeprowadzenia operacji u chorej na nowotwór pacjentki.

    - Aktualnie realizowany projekt jest większym wyzwaniem niż utworzenie modelu żyły. W przypadku żyły model, który opracowaliśmy odzwierciedlał tkanki miękkie, tutaj skupiałem się na wydrukowaniu modelu, który odzwierciedla kościec człowieka. Dodatkowo, w przypadku żyły była to praca rozdzielona na wiele osób, a tutaj działam samodzielnie - zauważa dr inż. Mariusz Sobol.

    To nie jedyny model, który naukowiec realizuje w odpowiedzi na propozycje medyków. - Razem z prof. Jarosławem Zygarlickim pracuję także nad formami, na których będzie można planować operacje wprowadzania stent-graftów do naczyń krwionośnych, w których występuje tętniak. Wprowadzenie stent-graftu do aorty lub żyły jest sposobem na zniwelowanie tętniaka. W takim przypadku, na podstawie przekrojów uzyskanych z rezonansu magnetycznego lub z tomografu komputerowego tworzy się model trójwymiarowy aorty, w którym można umieścić stent-graft i w ten sposób zaplanować jego ułożenie i ewentualne ponacinanie odpowiednich otworów na żyły boczne. Tak przygotowany stent-graft może zostać efektywniej wykorzystany podczas operacji pacjenta - tłumaczy dr inż. Mariusz Sobol.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".