• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3080
    • Dodano: 2021-06-22 / 07:45
    • Komentarzy: 1

    Jeśli bierzesz te leki, lepiej unikaj słońca

    (Fot.iStock )

    Zaczerwieniania, poparzenia a nawet pęcherze - takie skutki może mieć przyjmowanie leków fototoksycznych i wyjście pacjenta na słońce. Wiele z tych produktów wydawanych jest bez recepty.

    "Reakcje fototoksyczne są wywoływane przez konkretny składnik leku - roślinny lub chemiczny - który stosowany jest przez pacjenta zewnętrznie, czyli na skórę lub doustnie. Reakcje zbliżone są do oparzeń słonecznych: mogą to być rumienie, a nawet pęcherze." - tłumaczy farmaceutka Marzena Kwiek i dodaje, że zmiany na skórze widać w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działania promieni słonecznych. "Dlatego, przed przyjęciem każdego leku, należy zapoznać się z ostrzeżeniami umieszczonymi na ulotce. Czynniki fototoksyczne znajdują się także w wielu preparatach wydawanych bez recepty." - dodaje ekspertka.

    To sprawa bardzo ważna zwłaszcza teraz, gdy od kilku dni w Polsce panują upały i praży słońce. Jednak jak zaznacza Kwiek to nie temperatura, ale promienie słoneczne są pewnym zagrożeniem. Substancje zawarte w lekach wchodząc w reakcję z promieniowaniem UV mogą uszkodzić struktury komórkowe.

    Na jakie substancje należy uważać?
    Niesteroidowe leki przeciwzapalne
    ketoprofen,
    ibuprofen,
    diklofenak,
    naproksen,
    piroksykam,
    indometacyna,
    celekoksyb.
    Sercowo-naczyniowe
    furosemid,
    bisoprolol,
    kaptopryl,
    enalapryl,
    atenolol,
    amiodaron,
    amiloryd,
    diltiazem,
    hydrochlorotiazyd.
    Neurologiczne i psychiatryczne
    lorazepam,
    midazolam,
    diazepam,
    promazyna,
    prometazyna,
    haloperydol,
    doksepina,
    amitryptylina,
    karbamazepina.
    Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
    azytromycyna,
    doksycyklina,
    tetracyklina,
    ciprofloksacyna,
    kotrymoksazol,
    nitrofurantoina,
    itrakonazol,
    ketokonazol,
    gryzeofulwina,
    terbinafina,
    ofloksacyna,
    lewofloksacyna.
    Przeciwcukrzycowe
    glipizyd,
    metformina.
    Przeciwhistaminowe
    cetyryzyna,
    loratadyna.
    Obniżające poziom lipidów
    atorwastatyna,
    simwastatyna,
    fenofibrat,
    bezafibrat.

    W sumie, jak podają naukowcy, jest około 400 takich substancji. Czy każde zażycie lekarstwa z jednym z wymienionych składników, a następnie wystawienie się na słońce, zaszkodzi? Nie. "Substancje fotoalergiczne szkodzą tylko niektórym osobom poddanym ich działaniu, a efekt w niewielkim stopniu zależy od dawki." - wyjaśnia w swojej pracy dermatolog r hab. n. med. Radosław Śpiewa

    Jak się chronić?

    W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili badania, którym poddano 51 osób w wieku od 60 do 87 lat. Większość, bo 46 osób, zażywała po jednym fototoksycznym leku. Pozostali w swojej apteczce mieli więcej takich specyfików. Z badań wynika, że można się zabezpieczyć stosując fotoprotekcję, czyli - nawet popularne - środki chroniące przed słońcem. Problem jednak w tym, że lekarze przepisując takie specyfiki nie informują pacjentów o ich potencjalnym działaniu i nie radzą, jak się przygotować przed wyjściem z domu na słońce, dlatego tak ważne czytanie jest ulotek dołączonych do opakowania.
    "W związku z wysoką częstością stosowania leków fototoksycznych i fotoalergicznych przez chorych w starszym wieku i związanym z tym dużym ryzykiem wystąpienia odczynów skórnych po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, personel medyczny powinien przekazywać informacje na ten temat. Równie istotne jest jednoczesne wskazywanie metod i zasad fotoprotekcji." - czytamy we wnioskach z badań.

    News4Media
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-06-22 17:40:37 [88.199.172.*] id:1614582  
    24mikol: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Jednym słowem, warto czytać ulotki przylekowe (ChPL)

    Nick:
    Treść: