- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3080
- Dodano: 2021-06-22 / 07:45
- Komentarzy: 1
Jeśli bierzesz te leki, lepiej unikaj słońca
Zaczerwieniania, poparzenia a nawet pęcherze - takie skutki może mieć przyjmowanie leków fototoksycznych i wyjście pacjenta na słońce. Wiele z tych produktów wydawanych jest bez recepty.
"Reakcje fototoksyczne są wywoływane przez konkretny składnik leku - roślinny lub chemiczny - który stosowany jest przez pacjenta zewnętrznie, czyli na skórę lub doustnie. Reakcje zbliżone są do oparzeń słonecznych: mogą to być rumienie, a nawet pęcherze." - tłumaczy farmaceutka Marzena Kwiek i dodaje, że zmiany na skórze widać w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działania promieni słonecznych. "Dlatego, przed przyjęciem każdego leku, należy zapoznać się z ostrzeżeniami umieszczonymi na ulotce. Czynniki fototoksyczne znajdują się także w wielu preparatach wydawanych bez recepty." - dodaje ekspertka.
To sprawa bardzo ważna zwłaszcza teraz, gdy od kilku dni w Polsce panują upały i praży słońce. Jednak jak zaznacza Kwiek to nie temperatura, ale promienie słoneczne są pewnym zagrożeniem. Substancje zawarte w lekach wchodząc w reakcję z promieniowaniem UV mogą uszkodzić struktury komórkowe.
Na jakie substancje należy uważać?
Niesteroidowe leki przeciwzapalne
ketoprofen,
ibuprofen,
diklofenak,
naproksen,
piroksykam,
indometacyna,
celekoksyb.
Sercowo-naczyniowe
furosemid,
bisoprolol,
kaptopryl,
enalapryl,
atenolol,
amiodaron,
amiloryd,
diltiazem,
hydrochlorotiazyd.
Neurologiczne i psychiatryczne
lorazepam,
midazolam,
diazepam,
promazyna,
prometazyna,
haloperydol,
doksepina,
amitryptylina,
karbamazepina.
Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
azytromycyna,
doksycyklina,
tetracyklina,
ciprofloksacyna,
kotrymoksazol,
nitrofurantoina,
itrakonazol,
ketokonazol,
gryzeofulwina,
terbinafina,
ofloksacyna,
lewofloksacyna.
Przeciwcukrzycowe
glipizyd,
metformina.
Przeciwhistaminowe
cetyryzyna,
loratadyna.
Obniżające poziom lipidów
atorwastatyna,
simwastatyna,
fenofibrat,
bezafibrat.
W sumie, jak podają naukowcy, jest około 400 takich substancji. Czy każde zażycie lekarstwa z jednym z wymienionych składników, a następnie wystawienie się na słońce, zaszkodzi? Nie. "Substancje fotoalergiczne szkodzą tylko niektórym osobom poddanym ich działaniu, a efekt w niewielkim stopniu zależy od dawki." - wyjaśnia w swojej pracy dermatolog r hab. n. med. Radosław Śpiewa
Jak się chronić?
W 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili badania, którym poddano 51 osób w wieku od 60 do 87 lat. Większość, bo 46 osób, zażywała po jednym fototoksycznym leku. Pozostali w swojej apteczce mieli więcej takich specyfików. Z badań wynika, że można się zabezpieczyć stosując fotoprotekcję, czyli - nawet popularne - środki chroniące przed słońcem. Problem jednak w tym, że lekarze przepisując takie specyfiki nie informują pacjentów o ich potencjalnym działaniu i nie radzą, jak się przygotować przed wyjściem z domu na słońce, dlatego tak ważne czytanie jest ulotek dołączonych do opakowania.
"W związku z wysoką częstością stosowania leków fototoksycznych i fotoalergicznych przez chorych w starszym wieku i związanym z tym dużym ryzykiem wystąpienia odczynów skórnych po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, personel medyczny powinien przekazywać informacje na ten temat. Równie istotne jest jednoczesne wskazywanie metod i zasad fotoprotekcji." - czytamy we wnioskach z badań.
News4Media
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
24mikol: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę]
Jednym słowem, warto czytać ulotki przylekowe (ChPL)