• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1217
    • Dodano: 2021-06-23 / 18:30
    • Komentarzy: 0

    Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich finansów?

    (Fot.iStock )

    Jeden z czołowych banków funkcjonujących w Polsce przeprowadził badanie, które miało pokazać, jak wygląda sytuacja finansowa w naszym kraju po roku pandemii. Opublikowany we wtorek raport pokazuje czy niespodziewane załamanie gospodarki i ograniczenia, którymi zostali obwarowani Polacy sprawiły, że odczuliśmy zmiany w domowym budżecie.

    Czujemy się dobrze ze swoimi warunkami finansowymi

    W przeprowadzonym badaniu swoje pozytywne odczucia związane z budżetem domowym wyraziło 72 proc. respondentów. Dla porównania, tylko 5 proc. z ankietowanych określiło, że znajduje się w skrajnie złej sytuacji. Najlepiej swoje finanse oceniają osoby pomiędzy 18 a 29 rokiem życia. Najgorzej w tej kwestii czują się seniorzy, którzy często wskazywali, że ich sytuacja mogłaby być znacznie lepsza.

    Opinia zależna od wysokości zarobków

    To wydaje się być oczywiste, jednak rzeczony ranking potwierdza w przedstawionych liczbach, że im więcej zarabiamy, tym lepiej oceniamy swoją sytuację finansową. Spośród osób, których miesięczny dochód przekracza próg 5 tys. zł., aż 92 proc. oceniło swój domowy budżet bardzo dobrze. Podejście respondentów, którzy zarabiają mniej niż 2 tys. zł., nie było już tak optymistyczne. Tylko 61 proc. z nich uznało, że ich budżet jest wystarczający.

    Jak odczuwamy wpływ pandemii na finanse?

    Dokładnie połowa ankietowanych oceniła, że w porównaniu do ubiegłego roku, ich sytuacja finansowa nie uległa zmianie, a 21 proc. z nich uznało, że jest nieco lepsza. 2 proc. respondentów odczuło zdecydowaną poprawę. 17 proc. boryka się z nieznacznym uszczupleniem budżetu domowego, 8 proc. twierdzi, że w stosunku do poprzedniego roku zmiany w domowych finansach są dla nich dotkliwe. W negatywnym świetle zmiany w budżecie widzą głównie mężczyźni. To właśnie oni najczęściej wskazywali pogorszenie swojej sytuacji.

    Na co wydawaliśmy pieniądze w 2020 roku?

    Wśród najczęściej wymienianych przez ankietowanych obciążeń finansowych pojawiły się: remont mieszkania (20 proc.), zakup samochodu lub motocykla (12 proc.) oraz wydatki związane z naprawami i utrzymaniem już posiadanego pojazdu (9 proc.). Część respondentów uznała, że problem sprawiało im finansowanie leczenia (8 proc.), co mogło być związane z ograniczeniem dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. 7 proc. pytanych musiało zmierzyć się z obciążającym budżet zakupem sprzętu RTV, 6 proc. wydało pieniądze na wakacje, 5 proc. zmieniało w swoim domu meble a 2 proc. sprzęt AGD.

    Jak finansowaliśmy zakupy?

    33 proc. respondentów przyznało, że nie posiada oszczędności. 57 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wydatki finansowało z bieżącego budżetu, a 46 proc. z nich skorzystało w tym celu z odłożonych wcześniej środków. 14 proc. pytanych zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu, 8 proc. pożyczyło pieniądze od rodziny lub przyjaciół, a jedynie 5 proc. użyło w tym celu karty kredytowej.

    News4Media
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".