• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1857
    • Dodano: 2021-06-24 / 19:53
    • Komentarzy: 4

    W niektórych gminach w kranach jest sucho. W Polsce brakuje wody

    (Fot. iStock)

    Już ponad 160 miejscowości zostało oznaczonych w serwisie zbierającym dane o braku wody. Lokalne władze proszą, żeby ograniczyć np. podlewanie trawy.

    Zaznaczmy od razu, że nie chodzi tu o suszę, której w Polsce w tym roku jeszcze się nie notuje. "Polska kranówka to głównie wody podziemne, a to że są problemy z jej dostarczaniem, jest efektem nadmiernego poboru wody do podlewania trawników i ogrodów i spadku ciśnienia w sieci." - wyjaśnia portal Światwody. To on właśnie zarządza interaktywną mapą (znajdziesz ją TUTAJ), na której umieszczane są zgłoszenia dotyczące problemów z wodą. Pod koniec ubiegłego tygodnia było to około 100 punktów. Teraz jest już przeszło 160.
    Problemy spowodowane są zmianami klimatycznymi, złym gospodarowaniem wody, brakiem retencji. To wszystko sprawia, że Polska jest na 36. miejscu w Europie pod względem ilości wody na mieszkańca (dane projektu Aquastat) i gorzej jest tylko w Czechach, Danii, na Cyprze i Malcie.

    Obecna sytuacja jest tak poważna, że miejscowe władze apelują do mieszkańców, aby nie korzystali nadmiernie z wody. Bo jeśli np. podlewają ogród, to kilka domów dalej ktoś nie może się wykąpać. ­"Zamieścimy apel na stronie gminy, by mieszkańcy nie wykorzystywali wody do innych celów niż bytowe. Będziemy apelować także poprzez sołtysów. Mamy 5 ujęć wody, wszystkie zmodernizowane i wydajne, ale zużycie wody jest bardzo duże." - mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków w województwie lubelskim. Tylko w tym regonie takie prośby wystosowało już kilka gmin. W Dębowej Kłodzie (także lubelskie) wójt prosi mieszkańców "o ograniczenie poboru wody z sieci wodociągowej" i używanie jej "wyłącznie do celów sanitarnych i spożywczych. Szczególnie dotyczy to podlewania wodą ogródków przydomowych, działkowych oraz innych terenów zielonych." - czytamy w komunikacie i dalej: "Podlewanie w godzinach wieczornych przez dużą liczbę mieszkańców ogranicza możliwość uzupełnienia wody w zbiornikach w godzinach nocnych, a w związku z tym może okresowo wystąpić obniżone ciśnienie wody w sieci wodociągowej do zaniku włącznie".

    Dramatycznie jest gminie Godziesze Wielkie w Wielkopolsce, gdzie mieszka 9,4 tys. osób. Za duże zużycie wody sprawia, że we wsiach Borek, Skrzatki czy Saczyn w kranach jest praktycznie sucho, a mieszkańcy jeżdżą do miasta kupować wodę w 5-litrowych baniakach.

    W miastach takich sytuacji nie ma, bo tam - paradoksalnie zużycie wody jest mniejsze. O ile na jedną osobę mieszkającą w mieście przypada średnio 120 litrów wody miesięcznie, to na wsi jest to nawet 400 litrów. Poza tym miasta mają bardziej rozbudowaną i nowocześniejszą instalację wodociągową.

    News4Media
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-06-24 22:43:29 [88.199.172.*] id:1614708  
    24mikol: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Przykład z Opola -- pojawia się czasem kawałek terenu do sprzedania. Co robi rada miasta? Przetarg, który wygrywa deweloper i powstaje budynek otoczony kostką. Po ulewach, suszach lament że woda nie jest odzyskiwana, że nie ma wchłaniania, nie ma parowania i przewiewu. Znajdują wtedy wyjście - winny jest obywatel więc dowalić mu wyższą stawkę.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-06-25 08:40:02 [217.173.195.*] id:1614726  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Myślę, że samorząd też mógłby, a Państwo na pewno powinno prawnie usankcjonować, żeby deweloperzy budowali systemy odzyskiwania deszczówki. To miałoby sens.
    2021-06-24 21:51:25 [89.67.3.*] id:1614703  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    Jak się nie łapie deszczówki do zbiorników, to potem tak jest. Podziękujcie tym, co podlewają wodą pitną swoje zaperzone ogródki. W obecnej sytuacji taki nakaz powinien być ustawowy. Jest posesja, jest dach i rynna, to musi być woda łapana do zbiornika i koniec pieśni, a jak nie to będziemy usychać z pragnienia. A nie jakieś durne podatki od wody deszczowej. Durna polityka wodna i durne gospodarowanie wodą.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-06-25 08:38:25 [217.173.195.*] id:1614725  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ale te podatki mają być uzależnione właśnie od stopnia odzyskiwania deszczówki. To akurat nie głupi pomysł, bo jak człowiek nie dostanie po mieszenie, to się nie wysili. No i mała retencja, to leży u nas od kilkudziesięciu lat i przynosi takie skutki.